Jdi na obsah Jdi na menu
 


Papouščí strom

Jako místo odpočinku nebo na hraní je pro papouška v bytě ideální papouščí strom. Papoušci ho mají moc rádi, ale využijí ho i jiní domácí ptáčci jako třeba kanárci. Náš Kuba na něj chodil moc rád, zvláště když tam byla nějaká zelená větev:

kuba-2010--10-.jpg

Ale samozřejmě nejvíce ho využijí papoušci. Je dobrý i z toho důvodu, že papoušek pak nemá moc potřebu lítat na nábytek a okusovat ho, protože na svém stromě má mnohem více zábavy. Papouščí strom je vlastně větev jakkoliv upevněná a ověšená hračkami. Pokud větev nemá moc vodorovných větviček, tak je třeba upevnit na svislé části větve jednu nebo dvě bidla. Využít se dá jakákoliv další větev nebo odříznutý spodek větve použité na strom. Z venku si většinou přineseme větev dost dlouhou, takže po zkrácení dolní části nám zbyde i na případné bidýlko (viz obrázek nahoře).

Upevnění větve je různé a každému vyhovuje jiný způsob. Někdo ji zalévá do kyblíku betonem nebo sádrou. Při těchto způsobech je však většinou nutno při výměně stromu vyhodit i použitý kýbl. Někdo ji přišroubuje kovovými rohy nebo většími šrouby k podložce, která může mít i kolečka pro snadnější přenášení. Já jsem si vynalezla celkem snadný způsob, při kterém není potřeba zase až tak velká zručnost, ani mnoho materiálu. Když jsem jednou strom vyměňovala, nafotila jsem postup a tady je:

papousci-strom-001.jpgNejdříve si vybereme vhodnou větev a upravíme ji tak, aby byl spodek bez postranních větviček. Také zkrátíme vrchní větvičky tak, aby nebyly moc dlouhé a strom nemohl přepadávat, když na něj papoušek sedne. Větev je dobré umýt horkou vodou kartáčem a houbičkou s drátěnkou, aby se smyl prach a případný postřik.

Dále je potřeba květináč. Já jsem použila umělohmotný, aby strom nebyl tak těžký a dal se při úklidu přenášet, průměr 35 cm. Také jsem si připravila čtyři širší prkýnka a po stranách je seřízla do šikma, protože květináč se dolů zužuje. Hrany krátkých stran se na té straně, která bude vzdálenější od kmínku, musí zbrousit, protože jak je květináč do kulata, tyto hrany by překážely. papousci-strom-004.jpgNo a nakonec je potřeba ještě vyschlá zemina (hlína). Vyschlá proto, že kdyby byla vlhká, prkýnka by nám časem začala hnít a rozpadla by se. To jsem zjistila, když jsem demontovala první strom, u kterého jsem použila vlhkou zeminu, aby se dala lépe udusat. Také se mi kousek prkýnka ulomil, ale šlo ještě použít. Ještě je potřeba 8 středně dlouhých vrutů (šroubky do dřeva), hrubý štěrk (já použila kamínky do akvária), balící papír nebo silnější noviny a podestýlka navrch (nemusí býr, může ji nahradit vrstva novin). A jde se na to:

papousci-strom-005.jpg

Prkýnka přišroubujeme vždy dvěma šroubky (aby se nehýbaly) ke kmeni stromu křížem nad sebou tak, aby byl kmen zhruba uprostřed květináče - dole dvě z každé strany kmene a nad nimi dvě křížem, také z každé strany kmene. Tím zajistíme, že se strom nemůže v květináči hýbat a tudíž nemůže ani spadnout. Toto celé zasypeme zeminou, kterou kouskem prkýnka udusáváme i v mezerách mezi prkýnky přišroubovanými ke kmeni, aby se dostala všude a prkýnka tak upevnila. papousci-strom-006.jpgNež jsem zeminu použila, tak jsem ji nejdříve nasypala na plechy, troubu rozehřála asi na 70 stupňů a nechala v horkovzdušné troubě prohřát skoro půl hodiny. To myslím stačí k likvidaci všech bakterií a různých potvůrek, které by se mi pak mohly dostat do stromu. Zeminu nasypeme do výšky asi 7 cm pod okraj květináče. papousci-strom-007.jpgProtože suchá zemina je dost lehká, položíme na ni balící papír, který necháme přečnívat asi 3 cm nahoru jak u kmínku, tak po okraji květináče. Pak na papír nasypeme asi 2 cm vrstvu štěrku nebo kamínků. Tím se podstavec stromu zatíží. Papír mezi tyto dvě vrstvy dávám proto, aby se zemina s kamínky nesmíchávala a při demontáži šlo vše lehce vyndat. papousci-strom-008.jpgJá jsem použila kamínky, které jsou určeny původně do akvária. Dost mi jich zbylo a takto se dají krásně využít. Na kamínky rozprostřeme noviny, které opět přečnívají u kmínku (směrem nahoru) a také přes kraje květináče. Ty se zastřihnou za okrajem květináče a přilepí se k němu. Noviny na vrchní vrstvu používám proto, že tato část se nejčastěnji vyměňuje. No a na noviny přijde podestýlka. Někdo používá jako podestýlku noviny, někdo dřevěné peletky. papousci-strom-009.jpgJá používám podestýlku z kukuřičných vřeten. Dobře saje a dá se snadno vyměnit jen část. Používám hrubou podestýlku, protože jemná by se při každém příletu papouška rozletěla po celém pokoji. Nyní již stačí připevnit jen bidla, pokud strom nemá dostatek vodorovných větviček, rozvěsit hračky, se kterými si papoušci rádi hrají a strom je hotový. Ještě někdy, pokud je kmínek moc rovný a hladký, obmotávám ho silnějším provazem, aby papoušek mohl dobře šplhat. Hotový strom vypadá takto:

papousci-strom-010.jpg

 

Samozřejmě, že se dá také použít živý strom, třeba keře pěstované na kmínku. Ale takové stromy v teple bytů vydrží bohužel jen krátce. Tady jsou ukázky některých mých papouščích stromů:

cervenec1-010.jpgcervenec-2012-14-019.jpg

30-6-2013-013.jpgduben-2014-20-002.jpg