Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krmení

Čím krmím

Dříve byla výživa papouška - domácího mazlíčka dost složitá, hlavně ve městech, kde nebyl tak dobrý přístup k různým zrninám jako na venkově a také ještě nebylo na trhu dost již hotových směsí. Dnes je už mnohem snazší sehnat hotové krmivo namíchane buď přímo pro určitý druh papouška (když vyžaduje speciální) nebo směs pro malé, střední či velké papoušky. Když má chovatel hodně papoušků, je pro něj výhodnější nakoupit nebo vypěstovat si jednotlivé zrniny a směs si sestavit a upravit podle svých vlastních zkušeností. Ale když máte doma jednoho papouška, tento způsob se nevyplatí, hlavně proto, že množství, které byste z takto nakoupených jednotlivých zrnin dostali (nedá se koupit jen třeba 10 dkg jedné zrniny) by se vám do doby, než by papoušek byl schopen to skonzumovat, zkazilo.

Jak ale vybrat tu správnou směs právě pro našeho papouščího mazlíčka? Je to těžké a každý výrobce má své příznivce i odpůrce. Před těmí více jak pětadvaceti lety tu nebylo moc výrobců směsí pro papoušky a jiná zvířátka. Já si vzpomínám jen na dva, a to Avicentru a později Granum. Ti jsou na trhu dodnes. Výběr byl sice jednodušší, ale směsi obsahovaly příliš mnoho slunečnice, která je levná, ale dost tučná. Dnes se dají dobré směsi zrnin sehnat za slušný peníz, zvláště přes internet. Ale přesto se držím stejného pravidla, a to aby směs neobsahovala příliš mnoho slunečnice. Tam kde je jí příliš (hlavné té černé), tam se snaží výrobce ušetřit a směs nebývá moc kvalitní. Dá se to napravit smícháním s jednotlivými zrninami. Například když jsem měla korelu (kvalitnější směsi byly ještě příliš drahé a nebyl ještě moc výběr) kupovala jsem Granum pro korely a k tomu právě od Avicentry, která vzhledem k velkovýrobě měla nízké ceny, ještě to co bylo k sehnání - proso, lesknici, oves a bílou slunečnici a z toho jsem si míchala směs pro moji korelku. Dohromady to byla nějaká 2 až 2,5 kg, takže to stihla skonzumovat před koncem doby použitelnosti. Část černé slunečnice, která je nejtučnější, jsem nahrazovala bílou, která je nejméně tučná a tu černou jsem si schovávala a v zimě sypala ptáčkům venku. Občas jsem si připadala jako Popelka, když jsem tu černou slunečnici vybírala. Ještě se k tomu daly koupit vitamínové perličky, které jsem do směsi také přidávala a občas jsem koupila drahou směs od Vitakraftu a trošku jí přidala i do své směsi. Takové byly začátky. A takto vypadala směs když v ní byla i část té drahé se sučeným ovocem:

 

smes-zrni.jpg

Dneska si kupuji několik druhů hotových směsí pro papouška od různých výrobců, přičemž stále dodržuji pravidlo o slunečnici. Nyní mám amazoňana, takže kupuji směs přímo pro něj a ještě pár směsí pro velké papoušky, které se mi svým složením líbí. Směsi nesmíchávám všechny do jedné, ale vyberu vždy dvě, zpravidla jednu zrninovou a jednu se sušeným ovocem a oříšky, které si odsypu do krabičky od zmrzliny Carte d´or a dávám Amálce do krmítka vždy jednu štamprličku od každé (štamprlička=asi jedna polévková lžíce). Když obě krabičky spotřebuji, vyberu další dvě směsi a dávám zase ty. Směs se musí vybírat nejen podle velikosti papouška (malý, střední, velký), ale hlavně očima. Pokud se vám zdá směs v pytlíčku špinavá nebo hodně rozdrcená, nekupujte ji, jistě není kvalitní nebo nebyla dobře skladovaná a mohou v ní být moli. Pokud směs kupujete přes internet, tak tam většinou bývá fotka směsi. Ne vždy ale odpovídá skutečnosti a nevíte jak krmení prodejce skladuje. Takže je nejlepší si koupit nejmenší balení a až přijde, tak si vše pořádně prohlédnout. Já jsem si zpočátku zapisovala co od koho kupuji a také jak jsem s tím spokojená. Několikrát se mi stalo, že mi přišla směs nebo zrnina plná molů, takže letěla hned do koše. A víckrát jsem u toho prodejce nekupovala. Dnes se už dají najít i recenze na jednotlivé směsi nebo i prodejce, takže je to trošku lehčí. Tady jsou fotky směsí, které kupuji nyní, jsou pro velkého papouška:

 

krmeni-003.jpg

krmeni-004.jpg

Samozřejmě se ke krmení musí připočítat i pití, a to denně čerstvá pitná voda, nesmí být ledová. Pokud máte kvalitní vodu z kohoutku nebo z vlastní studny, papouškům to stačí. Ale samozřejmě může se dát i voda balená, já používám vodu vhodnou i pro kojence, protože v Praze je sice voda nezávadná, ale když někdy natočím do sklenice studenou vodu, bývá občas šedivá nebo bílá, takže nepřevařenou ji nepijeme a nedávám ji ani našim mazlíčkům. Voda se musí každý den vyměnit za čistou, protože papouškové jsou malá čuňátka a jdou se napít, pak do zrní a pak zase napít a co se jim nalepilo na zobáček je v tu ránu ve vodě, kde to začne bobtnat a kazit se.

Také se jako doplněk krmení mohou používat granule pro ptáky. Rozhodně ale není dobré, stejně jako u pejsků, používat ke krmení jenom granule. A to i když výrobci píší, že je to vyvážené krmivo a plně dostačující. Nikdy to nenahradí přirozenou pestrou stravu. Já dávám Amálce do jedné misky trošku granulek každé ráno, aby během dne, kdy má většinu zrní již snědenu, mohla jíst právě granulky. Co je dobré je to, že granule obsahují všechny potřebné minerály, které jsou pro papouška důležité a které mu nemůžeme sebelepší směsí zrnin dodat, protože například není možné dodat mu vše co v přírodě získává odloubáváním jílových břehů řek. Nemusím tak používat různé minerální doplňky v kapkách a v Bůh ví čem ještě. Já používam barevné granule pro velké papoušky. Velcí papoušci nemívají problém s kousáním granulí, ale malí a střední papoušci o ně po několika neúspěšných pokusech rozklovat je, ztratí často zájem. V takovém případě je možné granule vlhčit, stejně jako se namáčejí štěňatům. Ovšem je potřeba pak zbytky mokrých granulí večer vyhodit. Rozhodně se nesmějí používat granule pro pejsky nebo kočičky!

Kvůli minerálům a také trávení dávám do malé misky do klece ještě písek s mušličkami a dřevěným uhlím. Také se mu říká grit. Dá se koupit jak hrubý pro větší papoušky, tak jemný pro malé. Někteří ptáci ho přijímají, někteří ne, ale přesto ho všem dávám, protože alespoň občas do něj jdou zobnout. A další dobrá věc, která by neměla chybět v kleci každého ptačího kamaráda je sépiová kost. Prodávají se s držáčkem i bez něj. S držáčkem většinou "drží" jen u kanárků a podobných malých ptáčku, ale papouškovi ji přidělávám silným drátkem ke mřížce klece, protože papoušci jsou nenechavci a držáček dlouho nedrží . Výborně se na to hodí silné kancelářské spony.

ovoce.jpgDále by měl každý papoušek dostávat ovoce, zeleninu a zelené krmení. Ovoce a zelenina nemusí být každý den ve velkém množství, ale aspoň pár kousků nejméně dvou druhů by papoušek dostat měl. Zde platí, že čím větší je papoušek, tím větší procento denní stravy by měla tvořit zelenina a ovoce. Na odhad množství uvedu příklad na jablku - malé andulce stačí denně osminka velkého jablka, amazoňan by už měl mít asi půlku jablka a třeba ara by měl dostat už jablko celé. Já dávám jeden den ovoce a druhý den zeleninu. Někdy se samozřejmě stane, že nemám nic čerstvého a Amálka dostane jen burizony, které moc miluje. I když většinou alespoň to jablíčko doma vždycky je. Pozor, pro papoušky je silně toxické (jedovaté) avokádo !!! Ovoce dávám sezónní, podle toho jak se objevuje na trhu - jahody, maliny, rybíz, třešně, meloun, hroznové víno, švestky, jablka, hrušky, broskve, meruňky, pomeranče, mandarinky, banány. Jablka jsou po celý rok, takže ty má stále. Pomeranče a mandarinky kupuji jen v zimě, kdy jsou velmi šťavnaté. Meloun, banány, pomeranče a mandarinky dávám bez slupky, protože jsou většinou chemicky ošetřené a jde to z nich špatně omýt. srpen-11-001.jpgZeleninu dávám také podle toho co se zrovna dá koupit - salátová okurka, paprika, mladá kukuříce (to sice není přímo zelenina, ale dávám to s ní), kedlubna, brokolice, mrkev, květák, rajče. Vše co dávám se slupkou pořádně omyji pod tekoucí vodou a krájím na středně velké kousky, aby je Amálka mohla dobře držet v nožičce. Pokud jsou kousky moc malé, jen to vyhazuje, pokud jsou moc velké, tak do toho dvakrát kousne a pustí to na zem. Výborný je na ovoce a zeleninu také držák, což je takový jakoby špíz, na který se větší kousky ovoce či zeleniny napíchnou, vespod zajistí šroubkem a zavěsí se do klece. Papoušek si pak uďoubává sám. Přestože z držáku papoušek toho tolik nevyhodí, věším ho nad misku, aby to co mu upadne mohl ještě sníst. Použít se dá i ovoce zmražené, ale papouškovi se samozřejmě může dát až po rozmrazení na pokojovou teplotu. Bohužel u měkčích plodů (např. jahody, maliny) většina šťávy vyteče.

Zelené krmení to je především hlávkový salát (jiný moji papoušci vždy odmítali), který je k dostání po celý rok a dál to co právě roste venku - pampeliška, ptačinec, jitrocelové klasy, sedmikrásky, prostě to co je jedlé, z čeho byste i pro sebe mohli udělat salát. Vždy to ale pořádně omyji proudem studené vody a netrhám to tam kde chodějí pejsci. V zimě je to jen ten salát nebo si naseji do truhlíčku se zeminou zrní a když se to zazelená, stříhám to po částech a dávám papouškovi i kanárkovi.

Občas udělám mým ptáčkům míchanici, která se skládá z nastrouhaného vejce uvařeného na tvrdo, na kousky natrhaného nebo nakrájeného hlávkového salátu, trošky strouhanky, nastrouhané mrkve a nastrouhaných dětských piškotů. Dávám to asi v takovémto poměru:

listopad-2013-30-001.jpg

1 velký list salátu

1/2 vejce

1 lžička strouhanky

1/2 střední mrkve

4 dětské piškoty

Tuto míchanici dávám asi jednou za měsíc a mají ji rády i naše dvě maltézačky Lucinka a Barunka. Jakmile to začnu připravovat, už sedí u stolu a čekají až to dodělám, rozdělím do krmítek a dám jim zbytek v misce. Asi mají předky králíky .

Občas během dne dávám také skořápkové plody - ořechy různých druhů, mandle, no a samozřejmě nesmějí chybět také nějaké ty dobrůtky jako jsou nepříklad dětské piškoty nebo takové ty tyčky polepené zrninami a ovocem. Někdy upeču i buchtu pro papoušky, ale většinu samozřejmě dostanou venkovní ptáci, protže to brzy tvrdne a nedá se upéci malinké množství.

A nesmí se zapomínat také na větvičky na okus. Není to sice přímo potrava, ale papoušky to nejen zabaví, ale dodá jim to i některé látky potřebné pro jejich organismus. Snažím se, aby každý den papoušek dostal alespoň jednu větvičku. Většinou si jich venku ustříhnu tak pět nebo šest, umyji je a pak postupně každý den dávám jednu nebo dvě. Delší větvičky rozdělím na dva nebo tři kousky, přivážu na provázek a pověsím na mřížku klece zevnitř. Tak papouškovi hned nespadnou na zem pod rošt, kam se k nim již nedostane.

 

 Jak krmím

Rozhodně není dobré dát papouškovi všechno ráno a pak si ho ohledně jídla již po zbytek dne nevšímat. Stejně jako my má papoušek hlad průběžně přes den. Já dávám papouškům ráno zrninové směsi, granule, čistou vodu a pokud neplánuji míchanici, tak jim ráno dám i zelené krmení, většinou list salátu. Kolem poledne většinou papoušci pospávají, takže až tak kolem druhé hodiny odpoledne dávám ovoce nebo zeleninu. K večeru, ale ne příliš pozdě, většinou tak kolem sedmé hodiny, přisypu malinko zrninové směsi (asi půl kávové lžičky) do toho co dostali ráno. Protože papoušci jsou dost vybíraví, zrní, které jim nechutná, nechávají v misce. Když tam ale večer malinko přisypu, hned se do toho pustí a protože mají opět hlad často se pustí po snědení té přidané trošky i do těch zbývajících zrn.

To co zbylo ze zrninové směsi z předešlého dne ráno vyhazuji. U nás jsou to většinou jen slupky, ale nějaké to malé zrníčko tam také je. A protože papoušci jsou malí čuníčci, jak jsem již psala, tak stejně jako se dostávají zrníčka do vody na pití, tak se voda z mokrého zobáčku dostává i do zrní. Kdyby se pořád jen dosýpalo zrní do misky, tak může namočené zrní, které se překryje novým, začít plesnivět a je zaděláno na střevní potíže. Proto raději oželím těch pár nesnědených zrníček a ráno prostě vše zbylé vysypu do koše a nasypu nové.

Správné množství, které ráno nasypávám, je nutné vypozorovat. Trvá to většinou pár týdnů. Zpočátku by vám chovatel měl říci jakou dávku papouškovi dává. Tou začínám. Druhý den ráno zkontroluji kolik toho papoušek snědl. Pokud je snědeno úplně všechno, tak trošičku přidám. Pokud toho hodně zbývá, tak trochu uberu. Papouška se snažím co nejdříve naučit chodit na váhu a pak pravidelné vážení v určení správné dávky dost pomáhá. Časem to již člověk získá "do oka", takže již podle vzhledu papouška pozná jestli ho překrmuje nebo naopak mu dává málo.

mrkvicka.jpgBěhem dne pak občas papouškovi dám tu oříšek, tu kousek ovoce nebo zeleniny, které jím já (mají rádi to co jí člověk, ale dopřávám jim to jen u ovoce a zeleniny, jinak "člověčí" jídlo nedostávají) nebo výjimečně i nějakou tu sladkost, jako třeba kousek oplatky, ale pouze ty, které neobsahují kakao. Také milují ukrádat mi mrkvový salát, když si ho donesu v misce. Do něj dávám jen citronovou zálivku, takže jim to dovoluji. Ocet není pro papoušky vhodný. Také jim od jara do podzimu přes den občas přinesu něco zeleného z venku. Třeba když jdu s pejsky ven, tak utrhnu ze svahu, kam psi nechodějí, pampelišku nebo rozkvetlý jetel či odkvetlý jitrocel, doma to opláchnu pod tekoucí vodou, oklepu a dám jim to. Amálka zatím neví moc co s tím, takže jí to musím natrhat na kousky jako salát a dát do misky, pak to užírá. Robíček (papoušek na obrázku výše) miloval celý trs rozkvetlé pampelišky i s kořenem, který jsem musela řádně vydrbat od hlíny. A jestli se jako jídlo dají počítat i větvičky na okus, tak dostává i ty.

 

duben-2011-30-002.jpg