Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hračky

Každý papoušek si potřebuje hrát. Zvláště papoušci chovaní jako domácí mazlíčci potřebují nějakou činnost, aby se zabavili. V zajetí se papoušci nemusejí starat o shánění potravy, a proto potřebují jinou činnost, která jim vyplní čas mezi spánkem a jídlem. Jejich nejoblíbenější činností je kousání čehokoliv. Základní a nejlepší hračkou jsou tedy pro papoušky větvičky na okus. Ty můžeme buď zavěšovat do klece přivázané na provázku nebo je můžeme nastříhané na menší kousky (asi 5-10 cm, podle velikosti papouška) dát do krmítka do klece. Stejnou funkci, tedy hlavně zábavu, mají i bidla vytvořená ze silnějších větví. Jsou rozhodně lepší než vysoustružená hladká bidla dodávaná k většině klecí. Nejenže na nich papoušek nemá nožičky strnule v jedné pozici, ale může je snadno okousávat, čímž se zabaví a zároveň získá i některé důležité látky, které jsou v kůře nebo tesně pod ní. Papoušci většinou kůru ani dřevo z větviček nejedí, ale spíše je rozcvakají zobáčky a olížou jazýčkem nebo jakoby vysají to co je v kůře obsažené. Výsledek je asi takový:

větvičky před podáním papouškovi

 

2013-8-23-002.jpg

a větvičky po zpracování papouškem

 

2013-8-23-003.jpg

Samozřejmě je nutné větvičky před podáním papouškovi řádně umýt.

Z výše uvedeného vyplývá, že nejvhodnějšími hračkami jsou hračky ze dřeva. Další pak jsou hračky provazové, u kterých ale musíme velmi dbát na bezpečí papouška jednak výběrem správné velikosti a také pravidelnou kontrolou stavu provazů, aby nevznikaly rozpletené smyčky, v nichž by se papoušek mohl uškrtit. Umělohmotné hračky se hodí spíše pro malé papoušky, i když hračky z tvrdých plastů můžeme dát i středním a větším papouškům. Já velmi ráda využívám provazové hračky určené pro pejsky, protože přímo pro papoušky se jich nedělá mnoho. Různá provazová přetahovadla se dají využít třeba jako lano pro papouška, protože jsou silná a papouškovi se po nich dobře šplhá:

prosinec-2013-6-002.jpg cerven-2014-20--3-.jpg

Na větší provazové pešky můžeme přivázat pár barevných dřevěných korálků a papoušek může nejen po hračce dobře šplhat, ale také kousat do barevných dřívek:

unor-2-2014-002.jpg unor-2-2014-004.jpg

Také můžeme jen přivázat na provázek kousky silnějších větví, které nám například zbyly při výměně bidel. Stačí uprostřed rašplí nebo pilníkem udělat mělkou drážku, aby provázek nesjížděl. Pozor, nepřivazovat na příliš dlouhý provázek, aby se papouškovi při hraní nemohl obtočit kolem krku:

listopad-2013-23-006.jpg srpen-2014-004.jpg

 

 

 

 

 rozpracováno...