Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dotazy, vzkazy a povídání

Sem můžete psát své dotazy, vzkazy nebo jen povídání o svém ptačím kamarádovi.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Amazonan modročelý

(Eva, 14. 12. 2013 19:27)

Zdravím Peter,
děkuji, ještě nejsou úplně hotové. Bohužel mám ke konci roku málo času. Jak máte starého amazoňana a jak se jmenuje? Také Vám přeji hodně radostí s amazoňánkem. Eva

Krmení

(Katka a Riki, 9. 10. 2013 17:39)

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat kolik ovoce a zeleniny (v gramech) dáváte Amálce denně? V neděli jsme si přivezli samečka amazoňana oranžovokřídlého odchovaného rodiči, víme co mu můžeme dávat, ale jaké množství se nemůžeme nikde dopátrat. Zatím jsme ve stadiu oboustranného okukování, ale doufám, že se Rikimu bude u nás líbit. Děkuji za odpověď.

Re: Krmení

(Eva, 9. 10. 2013 18:49)

Zdravím Katko,
a gratuluji k novému mazlíčkovi. Doporučovala bych Vám asi tři až pět dní žádné ovoce ani zeleninu nedávat, abyste mohli kontrolovat trus. Po změně prostředí mívají papoušci sklon k mírnému průjmu, způsobeného stresem. Ovoce nebo zelenina ale často způsobují větší množství vodnaté složky trusu, což může být zaměňováno s průjmem. Ovšem pokud by se to spojilo s tím stresovým průjmem, mohly by nastat střevní problémy. Takže je lepší těch pár dnů počkat. Množství v gramech Vám přesně neřeknu, ale dávám jí asi 3 druhy, ať již ovoce nebo zeleniny (každé zvlášť). U ovoce je to například stroužek jablka, asi osminka, stejné množství hrušky a třeba tři kolečka banánu, asi centimetrová. To pokrájím na větší kousky (ten stroužek jablka na 4 kousky, banán na půlkolečka). Pokud by to byla mandarinka, tak asi dva stroužky, každý pokrájený na 3 kusy, u pomeranče stačí jeden stroužek na čtyři kousky, hroznové víno asi tři kuličky překrojené na půl, pokud jsou hodně velké tak na čtvrtinky.
Zeleninu dávám třeba papriku, přes celou příčně ukrojím asi centimetrový kroužek a ten pak pokrájím na 6-8 kousků podle velikosti papriky (jednotlivé proužky jsou dlouhé asi 3 cm), k tomu dvě asi centimetrová kolečka salátové okurky, každé kolečko rozkrojím na 6 dílků a k tomu asi dvoucentimetrové kolečko kukuřice, rozkrojím na 4 dílky. Když dávám hrášek, tak dám asi dva lusky rozkrojené na půl příčně, mrkev asi 5 cm dlouhý váleček rozkrojený na čtvrtinky podélně, z brokolice asi jednu růžičku překrojenou na čtvrtinky. Na fotkách je vidět kolik toho asi je v miskách. Není třeba to přehánět, protože pak spoustu toho jen vyházejí a nesnědí. Lepší je menší množství pravidelně. Potom později, když jsou již ochočení, tak jim klidně dám kdykoliv během dne, když jím já nějaké ovoce nebo zeleninu, také kousek ve velikosti v jaké bych jim to dávala do misky.
Pokud chcete, mohu Vám to zvážit a napsat do e-mailu, když mi napíšete. Ale gramáž se nemusí striktně dodržovat, někdy dám víc, někdy méně. Uvidíte také podle toho, jak to bude nebo nebude přijímat. Snad Vám to takto stačí.
Přeji hodně radostí s Rikim. Eva

Re: Re: Krmení

(Katka a Riki, 16. 10. 2013 22:04)

Dobrý den,
tak Riki už od nás bere pamlsky z ruky. Dnes jsem mu poprvé trochu pootevřela klec a dala mu pamlsek skrz dvířka a pohladila po bříšku a nožce. Zelenina mu moc nechutná, takže jeden den má pouze zeleninu a ovoce po troškách jako pamlsek a druhý den má ovocný den. Trochu bojujeme se suchým krmivem, z toho si vybere jen to co mu chutná a oves atd si nechá v misce. Je paráda, když vidíme jaká změna se s ním za necelých 14 dnů udála. Ještě jsem se chtěla zeptat, jak proběhlo seznamování Vašich pejsků a Amálky? Náš jezevčík Eddie zatím má zákaz vstupu do kuchyně a chtěli bychom je na sebe začít zvykat až bude víc zvyklý na nás. Katka

Re: Re: Re: Krmení

(Eva, 17. 10. 2013 9:51)

Zdravín Katko,
to je výborné, když si bere již z ruky (ať již přes mřížku nebo přímo), tak to vypadá, že nebude bázlivý a rychle se ochočí. Já dávám, jak píši v kapitole "krmení", také jeden den ovoce, jeden den zeleninu. Ze začátku Amálka také o zeleninu moc nestála, ale teď už jí má ráda, hlavně papriku, od té má pak celé červené nožičky. Amálka (a většina papoušků) také ze zrní nejdříve vybere slunečnici a dýni a o ostatní nemá zájem. Proto je nutné, tak po měsíci, kdy si u vás již zvykne, začít dávat krmení méně, aby papoušek byl nucený jíst i to, co mu moc nechutná. Já teď Amálce dávám asi 2/3 krmení, které moc slunečnice neobsahuje (Versele-Laga pro amazoňany) a 1/3 normálního (Witte Molen), které obsahuje více slunečnice. A dávám jí menší dávku, takže začíná dojídat i ta ostatní zrníčka. Ráno jich vyhazuji minimum. Ovšem musím krotit rodinu, aby jí nedávali během dne moc buráků, pak by hlad neměla. Jim se líbí jak říká "chceš burák?" a tak jí ho hned dají.
Pejsky jsem pouštěla k voliéře každý den jenom na chvilku asi po třech dnech co byla Amálka u nás, aby si na sebe zvykli. Myslím, že je již můžete seznámit, ale dát pozor, aby Eddie nevtrhl do kuchyně jak vítr a nepoplašil ho. Zatím pejsky do pokoje ještě nepouštím, když je Amálka puštěná, protože je to ještě mládě a kouše do všeho, tak aby jim neublížila. U jezevčíka bych navíc měla obavy, protože je to lovecký pes. Musíte postupovat opatrně a stále situaci sledovat. A ono se to časem poddá.
Hezký den přeje Eva

Re: Re: Re: Re: Krmení

(Katka a Riki, 29. 10. 2013 14:10)

Dobrý den,
tak Edy už chodí do kuchyně bez problémů. Zpočátku měl tendenci k opírání se předními prackami o klec, aby na ptáka lépe viděl, ale po několika okříknutích s tím přestal a teď Rikiho pozoruje jen ze země. Riki se také zajímá o nového divného papouška a občas se mi zdá, že ho větším rámusením po kleci a lezením níže přivolává, aby Edy přišel ke kleci o on ho mohl také pozorovat. Je zábava je pozorovat, jsou lepší než televize.
Rikiho také přivykám na ruku v kleci. Z jablek dělám malé hranolky a ty mu po malých kouscích posouvám z dlaně ven, aby při mlsání akceptoval moji ruku a ztratil z ní ostych. Je to takový mezikrok k sedání na ruku.
Také se mu podařilo utéci otvorem na misku, takže byl na výletě cca 1 hodinu. Stalo se to ráno při přípravě krmení. Pozitivní je, že se neplácal strachy po místnosti a hned se uvelebil na ptačím stromě vedle klece a tam si spokojeně čechral peří. Ode mně si vzal kousek jablka ale sednout na ruku není zvyklý, takže to nechtěl. Nakonec jsem ho nalákala na burák do klece. Riki byl ve věším klidu než já, protože o mě se pokoušel infarkt při představě, že se nedá dobrovolně vlákat do klece. Naštěstí to dobře dopadlo, ale další výlet bude až v době kdy si bude bez problémů sedat na ruku.
Jak se má Vaše Amálka, naučila se už nějaké nové slovo?
Hezký den,
Katka

Re: Re: Re: Re: Re: Krmení

(Eva, 29. 10. 2013 16:58)

Zdravím,
tak to je výborné, děláte hezké pokroky. Kdyby uletěl hned první den, bylo by to horší. Nyní má již okolí okoukané, takže je v klidu. Hlavně tedy pozor na otevřená okna, když je tkovýhle utíkač. Pokud se dal nalákat zpět do klece, tak to je moc dobře. Ale podruhé to již fungovat nemusí, jsou velmi chytří a dvakrát to samé nemusejí udělat, když zjistí, že to znamená být zavřený. Zkuste si udělat to bidýlko do ruky ve tvaru T a můžete ho vyndavat a zandavat na něm, dokud nebude zvyklý na ruku. Amálkce se ruka ještě moc nelíbí a chce kousat, ale ruka v rukavici jí nevadí. Na tu si umí už přelézt a také na ni na povel přiletět. Nové slovo začíná říkat, a sice "piškotek". Zatím je to spíš jen "pišk" a ten zbytek slova spolkne. Někdy je to něco jako "chceš pišk...". Teď jsem na ní neměla moc času, kvůli rekonstrukci, ale už jsem jí připravila místo a klec v kuchyni, tak doufám, že nám to teď půjde rychleji. Už povídá něco Riki?
Někdy jsou opravdu lepší než televize. Já se vždycky hodně nasměju, když Amálka řádí na svém stromě. Co ta dělá za akrobatické kousky, to je něco. Jenomže jakmile vezmu foťák abych to natočila, tak jako když utne. Buď sedí jako pecka nebo přiletí ke mně a chce prozkoumávat foťák.
To je dobře, že se s Eddiem snášejí. Amálka, jakmile holky přijdou do pokoje, začne na ně štěkat. A když jsme v jiné místnosti a ona začne štěkat, tak si hned myslím, že jsem někde zavřela některého z pejsků. Je to opravdu velmi věrné napodobení.
Přeji hezký večer. Eva

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Krmení

(Katka a Riki, 3. 11. 2013 22:25)

Dobrý den,
zatím Riki nemluví, ale zdá se mi, že mezi pralesním štěbetáním se ozývá nějaký zvuk, co není ani ptačí, ani lidské. Někde jsem se dočetla, že oranžovokřídlí nejsou tak talentovaní na mluvení jako modročelí. Tak se necháme překvapit. Zatím si zpíváme, taky se mi zdá, že se pokouší imitovat můj smích.
Včera jsem ho potřetí rosila rozprašovačem a teprve teď si to užil. Byl celý načepýřený, roztahoval křídla a nevěděl, jestli si má nechat osprchovat záda nebo břicho. :-)
Dnes jsme mu vyráběli hračky do klece, myslela jsem, že bude chvilku trvat než si je okoukne. Ale hned se pustil do okusování čerstvých špalíčků dřeva.
Pro materiál na bidýlko budeme muset uříznout větve na zahradě, ale určitě to vyzkoušíme.
Díky za nápad :-)
Katka

Mluvení

(Jana, 19. 7. 2013 15:40)

Dobrý den, už umí Amálka mluvit? A kdy začínají tito papoušci mluvit? Děkuji. Jana

Re: Mluvení

(Eva, 22. 7. 2013 11:58)

Zdravím Jani,
pár ne moc zřetelných slov se tito papoušci naučí již v prvních měsících života, ale skutečně se většinou rozmluví až kolem 1 roku.
Přeji hezký den. Eva

Přivítání

(Eva, 29. 6. 2013 22:29)

Vítám všechny návštěvníky těchto papouščích stránek, nebojte se zeptat, pokud budu vědět, poradím.

Autorka stránek.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8