Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dotazy, vzkazy a povídání

Sem můžete psát své dotazy, vzkazy nebo jen povídání o svém ptačím kamarádovi.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Rozárka

(Denisa, 14. 5. 2014 8:34)

Dobrý den,
Vaše stránky o Amálce mne velice zaujali a předem děkuji za dobré náměty při chovu Amazoňanů.
Nedávno jsme si pořídili také jednoho. Jmenuje se Rozárka a je jí něco okolo půl až třičtvrtě roku. Byla odchovaná pod rodiči , a proto nás hodně překvapuje, jak rychle se učí. Máme jí 20 dní a už po 14 dnech začala létat na povel ruku. Samozřejmě, že za malý úplatek. Nyní se nechá i podrbat na bříšku a na hlavičce, ale pouze od syna a někdy i ode mně.....u manžela a dcery zatím váhá. Jsme z ní všichni nadšení. Co se týče mluvení....tak je velice zajímavé jak si různými zvuky volá, že chce jíst, pustit a nebo si povídat. A tak zvláštně brblá. Přijde mi jako , že si trénuje hlasivky. Pořád na ní mluvíme a opakujeme, tak uvidíme....Každý den se mi zdá, že dělá pokroky. A i my jí začínáme rozumět. A hlavně pokaždé udělá nějaký nový zvuk, který neznáme.
Chci se Vás zeptat, za jak dlouho začala Vaše Amálka mluvit?

Děkuji za odpověď.

Re: Rozárka

(Eva, 14. 5. 2014 22:58)

Zdravím Deniso,
to mne těší, že Vám mé stránky mohou pomoci. Rozárka je šikulka a vy samozřejmě také. Bez úplatků v podobě nějako té mlsky se to samozřejmě nemůže obejít :-). Chce to také neustále na papouška mluvit. Ne pořád dokola jedno slovo, to se dělá, když ho chcete naučit něco určitého, třeba jeho jméno či adresu. Jinak úplně stačí jako s malým dítětem neustále s papouškem mluvit a vlastně komentovat to co děláte. Časem to začne opakovat a pozor, často i to co slyší, že si povídáte mezi sebou. Takže pokud třeba nechcete, aby papoušek mluvi sprostě, je potřeba si dávat pozor na taková slova, i když nemluvíte přímo s papouškem, ale mezi sebou :-). To brblání je opravdu příprava na nějaké slovo či větu. když si Amálka začne takhle brblat něco co jí není rozumět, vím, že již brzy začne říkat něco nového. Papoušek vlastně hlasivky jako my nemá, ale při tom brblání spíš poslouchá sám sebe a zkouší různé polohy kořene jazyka a tím regulaci průchodu vzduchu dokud mu zvuk, který vydává nezní stejně jako ten, který chce opakovat.
Amálka začala říkat jako první slovo "ahoj" už asi po 14ti dnech u mne. Pak si chvilku dala pauzu a pak se rozpovídala a během krátké doby se naučila spoustu nových slov. Teď trošku stávkuje, protože přepeřuje a při tom jsou papoušci dost nervozní a také je to náročné na energii, tak si ji asi šetří. Takže jestliže je Rozárka u vás již tři týdny, tak to si už měla čas zvyknout na nové prostředí. A protože je jí již nejméně půl roku, jak píšete, tak můžete velmi brzy očekávat i nějaké to slovíčko. Nejčastěji bývá prní slovo buď pozdrav, který slyší každý den několikrát nebo jeho jméno.
Mimochodem původně jsem Amálku chtěla také pojmenovat Rozárka, ale protože krátce před jejím příchodem ke mně umřel jedné mé známé papoušek jménem Rozárka, tak jsem vybrala jiné jméno, aby mi to tu smutnou událost nepřipomínalo.
U papoušků vychovaných rodiči trvá tročku déle ochočení, i když jak u kterého jedince. Každý má jinou povahu, byť by byli ze stejného hnízda. Ale zase často u nich nebývá agresivní chování v době dospívání. Ale opět, není to pravidlem. Měla jsem již jak papoušky dokrmené lidmi, tak papoušky vychované rodiči a vždy se dali ochočit a byli to dobří společníci. Pokud si získáte papouškovu důvěru, je jedno kým byl dokrmen, zda lidmi nebo rodiči.
Přeji hodně radostí s Rozárkou a ráda se dozvím jaké děláte pokroky. Eva

granule

(Honza, 10. 3. 2014 22:27)

Dobrý den, prima stránky. Mám dotaz, může být papoušek živen jen granulemi pro papouška? Díky

Re: granule

(Eva, 11. 3. 2014 10:09)

Zdravím Honzo,
teoreticky může a vím, že v Americe je to častý způsob krmení. Ovšem já bych ho nedoporučila, protože i když má papoušek po celý den přístup k vodě, ptáci nechodí tak často pít jako třeba pejsci, takže časem mohou nastat zdravotní problémy. Zejména ledviny a játra trpí nedostatkem vody. Takže jako doplněk stravy mohou granule být (já je používám také), ale základ by měla být pestrá stava (zrniny, ořechy, ovoce, zelenina, zelené krmivo). Další dobrá stránka pestré stravy je ta, že se papoušek jídlem i zabaví. A ruku na srdce, Vy byste chtěl být živ jen pilulkami se všemi vitamíny, minerály či bílkovinami? Myslím, že ne. Tak proč takto přistupovat k jakémukoliv zvířátku?
Přeji hezký den. Eva

Amozenek Modročelý

(Jakub, 7. 2. 2014 8:49)

Dobrý den, máte krásné stránky a v prvé řadě krásnu Amálku, máme také Holčinu narozenou koncem března od chovatele z Moravy zajímalo by mě jestli není náhodou chovaltel stejný z okolí Kroměříže? :)

Re: Amozenek Modročelý

(Eva, 7. 2. 2014 10:48)

Zdravím Jakube,
to asi není stejný chovatel, já mám Amálku od manželů Bartlových z Královopolských Vážan a holka byla ze tří sourozenců jen jedna. Je to sice blízko Kroměříže, ale spíše blíž k Brnu.
Děkuji za pochvalu, bohužel teď na začátku roku nemám moc času na jejich dodělání, ale za pár dnů by se to mělo zlepšit a pak chci i natočit a přidat nějaká videa ze cvičení s Amálkou a samozřejmě i jak blbne na svém stromě, to je legrace veliká.
Jak se jmenuje Vaše holka a jak se Vám daří sžívání s ní?
Přeji hezký den. Eva

Zlbidlo

(František, 2. 2. 2014 15:24)

Dobrý den,moc opravdu moc se mi líbí vaše stránky. Mám toho samého mazla Kubíčka,je mu půl roku. První slovo se neučil po 14 dnech,ted umí pouze 4 slova a jinak je línej, něco se pořád snaží povídat ale nevím co mluví. Zeptat se chci jak ho zklidnit,když přijde návštěva,nebo pustím muziku,tak začne křičet jak kdyby ho brali na nože, Když je tu návštěva,tak se dožaduje ven z klece a nevím jak ho uklidnit. Přestane třeba až když mu dám jablko nebo mandarinku. Máte nějakou zkušenost s Amálkou?
Děkuji

Re: Zlbidlo

(Eva, 2. 2. 2014 23:08)

Zdravím Františku,
to jsem ráda, že se Vám stránky líbí. Nemám teď moc času je dodělat, protože mám uzávěrky a výkazy, takže musím moc pracovat a mám na to málo času.
Tím nesrozumitelným breptáním to začíná a pak se z toho najednou vyvrbí nějaké slovíčko nebo i víc. Amálka vždycky povídá pořád dokola co umí, pak najednou začne breptat něco nesrozumitelného a po pár dnech začne říkat něco nového. To není lenost u Kubíka, hodně také záleží, kromě vloh k mluvení, jak často na něj mluvíte Vy. Co se týká té muziky, tak to ji samozřejmě chce překřičet, chce mít navrch. A čím hlasitěji ji pouštíte, tím hlasitěji bude křičet on. Já Amálce pouštím rádio jen slabě, když musím pryč. Ale když pustím lux, tak ho začne také přeřvávat a to tak, že takto hlasitě se nikdy jindy neprojevuje. Možná by bylo dobré pouštět muziku nejdříve tišeji a postupně po pár dnech ji o stupínek zhlasit. Pokud začne křičet, tak ji ještě pár dnů pouštět zase tišeji a pak to zkusit zase o malilinko hlasitěji. A když nezačne křičet, tak ho pochválit a dát mu nějakou odměnu. Časem (může to být i pár měsíců) se můžete dostat na svoji hlasitost, tedy pokud nemáte rád příliš hlasitě puštěnou hudbu. Na to si papoušek nezvykne nikdy.
Amazoňan je společenský papoušek a vyžaduje téměř neustálý kontakt. Když k Vám přijde návštěva, bere ji asi jako vetřelce, který mu Vás krade, krade mu Vaši pozornost. Na zklidnění jste přišel sám, nejlepší je mu dát buď nějaké jídlo, které má rád nebo hračku nebo čerstvou větvičku na okusování, prostě ho něčím zabavit. Časem si buď zvykne na návštěvy nebo ho třeba již budete moci nechávat puštěného, až se zklidní a pokud nebude jiné lidi napadat, což se může stávat. Hlavně samci bývají hodně teritoriální a mohou si oblíbit jen jednoho člověka a ostatní napadat. Ale záleží to opravdu na povaze každého jednotlivého papouška a také na jeho výchově. Já zatím Amálku pouštím jen když jsem v pokoji s ní sama. Zatím má ještě mláděcí kousavé období a musí se teprve naučit co smí a co ne. Už dokonce občas, když se po mně ožene a já zvednu ukazováček a chci říct "nekousej", tak to ona sama řekne dřív a dá hlavu na stranu a juká na mne co já na to. Už ví, že to nemá dělat, ale je ještě jako dítě, pořád zkouší co si může dovolit. Pokud by to nezabíralo, můžete ještě zkusit překrýt zpředu klec, aby neměl na Vás a návštěvu výhled. Ale samozřejmě předtím mu dát něco k zabavení stejně.
Jak to máte s koupáním, koupe se Kubíček rád? Amálka vůbec ne. A to všude píší, jak se amazoňani rádi koupou. Dnes jsem jí dala fontánku pro psy, jestli jí nezláká proudící voda, ale zatím se jí bojí. Koupání s rozprašovačem nemá vůbec ráda, to taky občas zakřičí.
Přeji hodně radostí s Kubíčkem. Eva

Prosím o radu

(Renata, 5. 1. 2014 16:03)

Moc se mi líbí Vaše stránky.Právě zvažuji koupi papouška a nejvíce mě zaujal právě Amazonan modročelý.Raději bych ho chtěla od chovatele než ze zverimexu.Mohu se zeptat od kterého chovatele ho máte a kolik Vás stál?Hledám chovatele v Ústeckém kraji případně blízko Prahy.Moc se mi líbilo co všechno už Vaše Amálka umí.Také bych chtěla mít takové úspěchy až budu mít svého amazonana.

Re: Prosím o radu

(Eva, 5. 1. 2014 17:22)

Zdravím Renato,
děkuji za pochvalu, hlavně když někomu pomohou. Nevím jestli jste již chovala papoušky, ale amazoňan již patří do zkušenějších rukou. Vypadá to moc hezky, když ho vidíte a slyšíte nebo čtete co všechno umí, ale chce to hodně práce a času. Navíc amazoňan má již dost veliký a silný zobák a nezkušenému majiteli může již dost ublížit. Pokud již máte zkušenosti s papoušky a dokážete číst jejich řeč těla, pak jej samozřejmě mohu vřele doporučit. Mám Amálku krátce a ještě nemáme úplně vřelý vztah (tedy hlavně z její strany), ale je to velice inteligentní stvoření. Začátečníkovi jej rozhodně nedoporučuji. Pokud ještě nemáte zkušenosti s papoušky, může se stát, že budete nešťastná Vy i papoušek a bude muset jít k novému majiteli.
Amálku mám od chovatele z Moravy a stála 10000,- Kč. Je sice dokrmovaná ručně, ale chovatelka měla na dokrmení těch papoušků moc a také mnoho jiných aktivit, takže se jim moc nevěnovala. Amálka se bojí ruky, takže musím postupovat téměř jako u papouška dokrmeného rodiči.
Takže znovu říkám: rozmyslete si to dobře, jestli mu můžete věnovat dostatek času, ať se již jedná o péči nebo společnost. Čím větší papoušek, tím více péče potřebuje.
Cena amazoňana modročelého se u chovatelů pohybuje od 8000,- Kč do 12000,- Kč. U dokrmovačů (to kdo je nechovají, jen kupují a dokrmují mláďata) bývají dražší, ale od nich bych ho nedoporučila, často bývají problémy po odstavu nebo Vám ho vnutí ještě na dokrmení doma, kdy pak bývají problémy při přechodu na pevnou stravu. Samotné dokrmování není tak těžké, ale ten přechod právě bývá. Rozhodně doporučuji mládě, které již samo jí zrní.
Blízko Prahy žádného chovatele neznám, ale od června se začínají objevovat již inzeráty z různých míst. Chce to je obvolávat a vyptávat se. Pokud Vám chovatel nedovolí podívat se na jeho chov, tak rychle od něj dál. Podle čistoty chovu a vzhledu jeho papoušků poznáte dobrého chovatele. Moje kamarádka je velmi spokojená s papouškem odtud: http://www.papousci-rucnedokrmeni.wbs.cz/
Je to někde u Plzně. Ze zverimexu také nedoporučuji, nevíte nic o původu, většinou nemají žádná vyšetření a ne všude Vám dají řádnou smlouvu a správné rady do začátku.
Snad jsem Vám zodpověděla co jste chtěla vědět. Pokud budete chtít vědět více a podrobněji, napište mi na e-mail.
Přeji hezký zbytek neděle. Eva

Amazonan modročelý

(Peter, 14. 12. 2013 20:48)

Amazoňan má 4 r. volá sa Piťo máme ho do malička je sním poriadna zábava.

Re: Amazonan modročelý

(Eva, 14. 12. 2013 23:49)

Tak to už je dospělák, Piťo. To Amálka je ještě vrtošivé mládě a ne všechno jí jde pod zobáček. Ale legrace s ní je také, hlavně když začne akrobatit na svém stromě, to je lepší než televize.

Amazonan modročelý

(Peter, 13. 12. 2013 21:02)

Pekne spracovaná stránka, prajem veľa chovateľských úspechov. Peter - chovateľ amazonana modročelého z Banskej Bysttrice, Slovensko.

Re: Amazonan modročelý

(Eva, 14. 12. 2013 19:27)

Zdravím Peter,
děkuji, ještě nejsou úplně hotové. Bohužel mám ke konci roku málo času. Jak máte starého amazoňana a jak se jmenuje? Také Vám přeji hodně radostí s amazoňánkem. Eva

Krmení

(Katka a Riki, 9. 10. 2013 17:39)

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat kolik ovoce a zeleniny (v gramech) dáváte Amálce denně? V neděli jsme si přivezli samečka amazoňana oranžovokřídlého odchovaného rodiči, víme co mu můžeme dávat, ale jaké množství se nemůžeme nikde dopátrat. Zatím jsme ve stadiu oboustranného okukování, ale doufám, že se Rikimu bude u nás líbit. Děkuji za odpověď.

Re: Krmení

(Eva, 9. 10. 2013 18:49)

Zdravím Katko,
a gratuluji k novému mazlíčkovi. Doporučovala bych Vám asi tři až pět dní žádné ovoce ani zeleninu nedávat, abyste mohli kontrolovat trus. Po změně prostředí mívají papoušci sklon k mírnému průjmu, způsobeného stresem. Ovoce nebo zelenina ale často způsobují větší množství vodnaté složky trusu, což může být zaměňováno s průjmem. Ovšem pokud by se to spojilo s tím stresovým průjmem, mohly by nastat střevní problémy. Takže je lepší těch pár dnů počkat. Množství v gramech Vám přesně neřeknu, ale dávám jí asi 3 druhy, ať již ovoce nebo zeleniny (každé zvlášť). U ovoce je to například stroužek jablka, asi osminka, stejné množství hrušky a třeba tři kolečka banánu, asi centimetrová. To pokrájím na větší kousky (ten stroužek jablka na 4 kousky, banán na půlkolečka). Pokud by to byla mandarinka, tak asi dva stroužky, každý pokrájený na 3 kusy, u pomeranče stačí jeden stroužek na čtyři kousky, hroznové víno asi tři kuličky překrojené na půl, pokud jsou hodně velké tak na čtvrtinky.
Zeleninu dávám třeba papriku, přes celou příčně ukrojím asi centimetrový kroužek a ten pak pokrájím na 6-8 kousků podle velikosti papriky (jednotlivé proužky jsou dlouhé asi 3 cm), k tomu dvě asi centimetrová kolečka salátové okurky, každé kolečko rozkrojím na 6 dílků a k tomu asi dvoucentimetrové kolečko kukuřice, rozkrojím na 4 dílky. Když dávám hrášek, tak dám asi dva lusky rozkrojené na půl příčně, mrkev asi 5 cm dlouhý váleček rozkrojený na čtvrtinky podélně, z brokolice asi jednu růžičku překrojenou na čtvrtinky. Na fotkách je vidět kolik toho asi je v miskách. Není třeba to přehánět, protože pak spoustu toho jen vyházejí a nesnědí. Lepší je menší množství pravidelně. Potom později, když jsou již ochočení, tak jim klidně dám kdykoliv během dne, když jím já nějaké ovoce nebo zeleninu, také kousek ve velikosti v jaké bych jim to dávala do misky.
Pokud chcete, mohu Vám to zvážit a napsat do e-mailu, když mi napíšete. Ale gramáž se nemusí striktně dodržovat, někdy dám víc, někdy méně. Uvidíte také podle toho, jak to bude nebo nebude přijímat. Snad Vám to takto stačí.
Přeji hodně radostí s Rikim. Eva

Re: Re: Krmení

(Katka a Riki, 16. 10. 2013 22:04)

Dobrý den,
tak Riki už od nás bere pamlsky z ruky. Dnes jsem mu poprvé trochu pootevřela klec a dala mu pamlsek skrz dvířka a pohladila po bříšku a nožce. Zelenina mu moc nechutná, takže jeden den má pouze zeleninu a ovoce po troškách jako pamlsek a druhý den má ovocný den. Trochu bojujeme se suchým krmivem, z toho si vybere jen to co mu chutná a oves atd si nechá v misce. Je paráda, když vidíme jaká změna se s ním za necelých 14 dnů udála. Ještě jsem se chtěla zeptat, jak proběhlo seznamování Vašich pejsků a Amálky? Náš jezevčík Eddie zatím má zákaz vstupu do kuchyně a chtěli bychom je na sebe začít zvykat až bude víc zvyklý na nás. Katka

Re: Re: Re: Krmení

(Eva, 17. 10. 2013 9:51)

Zdravín Katko,
to je výborné, když si bere již z ruky (ať již přes mřížku nebo přímo), tak to vypadá, že nebude bázlivý a rychle se ochočí. Já dávám, jak píši v kapitole "krmení", také jeden den ovoce, jeden den zeleninu. Ze začátku Amálka také o zeleninu moc nestála, ale teď už jí má ráda, hlavně papriku, od té má pak celé červené nožičky. Amálka (a většina papoušků) také ze zrní nejdříve vybere slunečnici a dýni a o ostatní nemá zájem. Proto je nutné, tak po měsíci, kdy si u vás již zvykne, začít dávat krmení méně, aby papoušek byl nucený jíst i to, co mu moc nechutná. Já teď Amálce dávám asi 2/3 krmení, které moc slunečnice neobsahuje (Versele-Laga pro amazoňany) a 1/3 normálního (Witte Molen), které obsahuje více slunečnice. A dávám jí menší dávku, takže začíná dojídat i ta ostatní zrníčka. Ráno jich vyhazuji minimum. Ovšem musím krotit rodinu, aby jí nedávali během dne moc buráků, pak by hlad neměla. Jim se líbí jak říká "chceš burák?" a tak jí ho hned dají.
Pejsky jsem pouštěla k voliéře každý den jenom na chvilku asi po třech dnech co byla Amálka u nás, aby si na sebe zvykli. Myslím, že je již můžete seznámit, ale dát pozor, aby Eddie nevtrhl do kuchyně jak vítr a nepoplašil ho. Zatím pejsky do pokoje ještě nepouštím, když je Amálka puštěná, protože je to ještě mládě a kouše do všeho, tak aby jim neublížila. U jezevčíka bych navíc měla obavy, protože je to lovecký pes. Musíte postupovat opatrně a stále situaci sledovat. A ono se to časem poddá.
Hezký den přeje Eva

Re: Re: Re: Re: Krmení

(Katka a Riki, 29. 10. 2013 14:10)

Dobrý den,
tak Edy už chodí do kuchyně bez problémů. Zpočátku měl tendenci k opírání se předními prackami o klec, aby na ptáka lépe viděl, ale po několika okříknutích s tím přestal a teď Rikiho pozoruje jen ze země. Riki se také zajímá o nového divného papouška a občas se mi zdá, že ho větším rámusením po kleci a lezením níže přivolává, aby Edy přišel ke kleci o on ho mohl také pozorovat. Je zábava je pozorovat, jsou lepší než televize.
Rikiho také přivykám na ruku v kleci. Z jablek dělám malé hranolky a ty mu po malých kouscích posouvám z dlaně ven, aby při mlsání akceptoval moji ruku a ztratil z ní ostych. Je to takový mezikrok k sedání na ruku.
Také se mu podařilo utéci otvorem na misku, takže byl na výletě cca 1 hodinu. Stalo se to ráno při přípravě krmení. Pozitivní je, že se neplácal strachy po místnosti a hned se uvelebil na ptačím stromě vedle klece a tam si spokojeně čechral peří. Ode mně si vzal kousek jablka ale sednout na ruku není zvyklý, takže to nechtěl. Nakonec jsem ho nalákala na burák do klece. Riki byl ve věším klidu než já, protože o mě se pokoušel infarkt při představě, že se nedá dobrovolně vlákat do klece. Naštěstí to dobře dopadlo, ale další výlet bude až v době kdy si bude bez problémů sedat na ruku.
Jak se má Vaše Amálka, naučila se už nějaké nové slovo?
Hezký den,
Katka

Re: Re: Re: Re: Re: Krmení

(Eva, 29. 10. 2013 16:58)

Zdravím,
tak to je výborné, děláte hezké pokroky. Kdyby uletěl hned první den, bylo by to horší. Nyní má již okolí okoukané, takže je v klidu. Hlavně tedy pozor na otevřená okna, když je tkovýhle utíkač. Pokud se dal nalákat zpět do klece, tak to je moc dobře. Ale podruhé to již fungovat nemusí, jsou velmi chytří a dvakrát to samé nemusejí udělat, když zjistí, že to znamená být zavřený. Zkuste si udělat to bidýlko do ruky ve tvaru T a můžete ho vyndavat a zandavat na něm, dokud nebude zvyklý na ruku. Amálkce se ruka ještě moc nelíbí a chce kousat, ale ruka v rukavici jí nevadí. Na tu si umí už přelézt a také na ni na povel přiletět. Nové slovo začíná říkat, a sice "piškotek". Zatím je to spíš jen "pišk" a ten zbytek slova spolkne. Někdy je to něco jako "chceš pišk...". Teď jsem na ní neměla moc času, kvůli rekonstrukci, ale už jsem jí připravila místo a klec v kuchyni, tak doufám, že nám to teď půjde rychleji. Už povídá něco Riki?
Někdy jsou opravdu lepší než televize. Já se vždycky hodně nasměju, když Amálka řádí na svém stromě. Co ta dělá za akrobatické kousky, to je něco. Jenomže jakmile vezmu foťák abych to natočila, tak jako když utne. Buď sedí jako pecka nebo přiletí ke mně a chce prozkoumávat foťák.
To je dobře, že se s Eddiem snášejí. Amálka, jakmile holky přijdou do pokoje, začne na ně štěkat. A když jsme v jiné místnosti a ona začne štěkat, tak si hned myslím, že jsem někde zavřela některého z pejsků. Je to opravdu velmi věrné napodobení.
Přeji hezký večer. Eva


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8

následující »