Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dotazy, vzkazy a povídání

Sem můžete psát své dotazy, vzkazy nebo jen povídání o svém ptačím kamarádovi.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Amazoňan Modročelý

(Eva, 26. 11. 2014 23:29)

Zdravím Michale,
bohužel Vás musím zklamat, většina papoušků si v přírodě vybírá partnera na celý život, takže mívají tendenci si oblíbit jen jednoho člena rodiny a amazoňané nejsou výjimkou. Dá se tomu zčásti předejít tak, že se o něj budou starat všichni stejně a rovněž mu i věnovat stejně času. Ale ani to není zárukou, že se to nestane.
Co se týká chovatele, tak nemohu doporučit toho, od kterého mám Amálku, protože je sice ručně dokrmená, takže se lidí nebojí a je zdravá, takže co se týká výživy, dostala vše potřebné, má i veškerá obvyklá vyšetření, včetně určení pohlaví a dostala jsem i kupní smlouvu. Po této stránce byli chovatelé výborní. Ale bohužel je špatně socializovaná a rovněž se hodně bojí rukou. Takže ochočování jde velmi pomalu a nezkušený začátečník by asi byl už bezradný a nešťastný. Jedna má kamarádka má ale velmi dobře socializovaného amazoňana. Mohu se jí zeptat odkud ho má a jak byla s chovatelem spokojená a pokud mi napíšete na e-mail, odpovím Vám co zjistím, jestli chcete. Zde nechci dělat nikomu reklamu.
Co se týká toho jestli samce nebo samici, tak v tom velký rozdíl není, k mluvení i ochočení mají oba stejné předpoklady. U samců se jen občas v době dospívání (věk cca 3 až 4 roky) může objevit agresivnější chování v době toku. Ovšem i toto záleží na povaze každého jedince.
Znovu chci upozornit, že amazoňan je již velmi inteligentní papoušek a tudíž potřebuje hodně naší pozornosti, když se rozhodneme mít jednoho mazlíčka, takže mu vlastně nahrazujeme papouščího partnera.
Přeji hezký večer. Eva

Adélka

(nikola, 25. 9. 2014 17:06)

Meli ji od mladete, 3 roky ji jsou,ale kdy přesně to nevim. Uz se otrkala a seda me i partnerovina rameno. Ale mame zatim respekt, pohladit jsme se zatim neodvážili. Ma v kleci větve , hracky a vypada spokojene. Ze sepiove kosti si moc nevšímá, ale tak snad se bzo vic z žijeme :-)

Re: Adélka

(Eva, 25. 9. 2014 19:33)

To je výborné. Akorát si dejte pozor, protože na rameni je papoušek nebezpečný jak pro ucho, tak pro oko. U malého papouška to nic hrozného není, na oko nedosáhne a do ucha maximálně štípne. Ovšem takto velký papoušek už může ublížit. Je lepší pokud ji hned ze začátku budete učit sedat na předloktí než na rameno. Ale to samozřejmě záleží na vás. Ono to hezky vypadá papoušek na rameně, já vím, ale opatrnosti není nikdy nazbyt.
Přeji hezký večer. Eva

Adélka

(nikola, 20. 9. 2014 19:21)

Moc děkuji, urcite foto pošlu :-) sepiovou kost jsem ji koupila. Grit koupim :-) zatim moc dekuji na emali se určitě ozvu :-) moc dekuji

Re: Adélka

(Eva, 21. 9. 2014 22:44)

Ještě s tou budkou. Pokud nemáte pár, tak budku nemusíte dávat. Samotná samice nezahnízdí, jen v dospělosti může občas snést vajíčko. Amazoňani dospívají kolem 4. roku. Asi by bylo dobré zjistit jak je stará, u původní majitelky.
Eva

Adélka

(nikola, 19. 9. 2014 22:30)

Moc děkuji za radu. No jsem začátečník:-) ale nozdry ,ma ciste, oci jasne ma a dýchání je tak ok. Jen se tuhle tak nejak trasla(jako kdyz je vam zima) malej ji nechava pres den jsem koukala pospava. Davam ji každý den kromě jejiho jidla i ovoce a zeleninu:-) ale asi je jeste mlada ma oci hnědé a dospěli je maji oranžové jsem četla. No s tim usazenim mimo klec. Mam ji neco poridit? Na byvale majitelce vysela, dovolila ji vse, sedala ji na ra,eno a tak. Tak snad si u nad zvykne. Ale je vidět ze kdyz ji neco rikam ze posloucha :-) tak snad bude delat pokroky a budoz z nas kamarádky :-) no s tim odborníkem , budu muset nejakeho najít. :-) kdyby nahodou. A jak je to s vitamíny? Doszala jsem k ni heco ha prepereni. A cela jsem ze maji budku na uhnizdeni. A 2 krat tydne uhli na traveni?? Jeste jednou dekuji za odpověď :-) nikol a Adélka :-)

Re: Adélka

(Eva, 20. 9. 2014 10:20)

Nemyslím, že je to tak malé mládě, když už má druhého majitele. Pozor, oči mají hnědé všichni amazoňani, jen duhovku (vnější kroužek v oku) mají mláďata asi do věku pěti měsíců hnědou a dospělí ptáci oranžovou. Šupinkovatý zobák je normální, pokud nejeví známky deformace. Je to jak jim postupně dorůstá. Pokud dostává pravidelně ovoce a zeleninu, tak není potřeba dávat ještě jiné vitamíny. Já Amálce dávám jen na podporu imunity "Imunoglukan", 6 kapek jednou týdně. Dávám to na piškot, který má Amálka moc ráda, protože do zobáčku by si to ještě dát nenechala. Uhlí samotné se papouškům nedává, jen písek pro ptáky (také někdy nazývaný grit). Dostanete ho v potřebách pro zvířata, kde prodávají i jídlo pro papoušky. Je to říční písek smíchaný s kousky lastur, někdy i kousky dřevěného uhlí a měl by být v kleci neustále v mističce. Nelekněte se, prodávají dost velká balení (asi 1 kg), ale například moji papoušci do něj často chodili s mokrými zobáky, takže jsem ho musela skoro týdně vyměňovat, protože namočením se z něj stal skoro kámen :-). Amálka si do něj háže zase ovoce, takže také musím měnit. Někteří papoušci ho přijímají, ale někteří o něj nestojí. Přesto by měl v kleci být a také sepiová kost, která je také zdrojem vápníku a minerálů.
To třesení bývá nervového původu, protože je v novém prostředí. A pokud na minulé majitelce byla hodně závislá, má určitě obavy. Asi jako my před zkouškami nebo před návštěvou zubaře, kdy nevíme co nás čeká :-).
Na to sezení mimo klec jí určitě něco pořiďte, také kvůli nábytku. Až se otrká, mohla by ho začít okusovat. Pokud bude mít svůj strom či jiná dřevěná sezení, nebude jí nábytek tolik lákat. Strom jí můžete udělat sami z větší větve kolmo do něčeho uchycené. Za to není třeba vyhazovat peníze. Navíc ty kupované mají oloupanou kůru, jejíž oloupávání je pro papoušky zábava, takže stejně je pak potřeba tam přidávat nějaké čerstvé větve. Větvičky byste také měla dávat denně na okusování. Jednak je to zábava a jednak zdroj potřebných látek.
Jestli chcete, napište mi na e-mail. Také mi můžete poslat nějaké její fotky, ráda se na ní podívám.
Dodatečně děkuji za pochvalu stránek, zatím jsou ještě rozpracované, ale to nejdůležitější myslím už tu je.
Přeji hezký den. Eva

Adélka

(nikola, 19. 9. 2014 22:34)

Jeste jsem chtela prijde mi jako kdyz se ji loupe zobak. Ma ho misty jakoby oloupany. Nebo jak to popsat. Tak nevim zda je to normální. Moc děkuji

jak je to u prechodu k jinému majiteli

(nikola, 18. 9. 2014 22:58)

Dobry večer, stránky jsou opravdu krásné. Mam dotaz. Vzala jsem si amazonana modroceleho od přítele mé sestry(respektive jeho matky) nemohli se o neho již starat. Jmenuje se Adélka, rika sve jmeno, o piškot si řekne,. Neco brebenti ale nevim co asi trénuje :-) fury na nimluvim. :-) na noc přes ni dávám hadr, aby nekricela:-) je hodna, ale ještě se boji. Nechá me vymenit vodu jidlo i čistit klec. I z klece vyleze,ale jen na ni sedi, zstim se neodváží jinam. Času na ni mam dost jsem na mateřské a do prace nemůžu ze zdrav.důvodů. jak dlouho jim trva než si zvyknou na jine prostředí a majitele. Nevim ani jak je stará. Mam ji vzít k veterináři? Aby mi rek v jakém je stabu a tak? Dekuji zs odpověď Nikola :-)

Re: jak je to u prechodu k jinému majiteli

(Eva, 19. 9. 2014 17:40)

Zdravím Nikolo,
také Adélku :-). Velmi záleží na povaze každého jedince. U někoho to trvá déle než si zvykne, jiný se s tím srovná třeba za týden. Hodně záleží na tom jestli ta paní byla její první majitelka a jak byla u ní chována. Amazoňan patří k inteligentním papouškům, kteří mají rádi společnost, rádi jsou ve středu dění, abych tak řekla. Takže většinou si zvyknou rychle, pokud necestují od jednoho majitele ke druhému. Pak už bývají nedůvěřiví a může to trvat dlouho nebo si nemusejí zvyknout vůbec, což doufám není Váš případ.
Píšete, že jen sedí na své kleci. Důležité je také to, jestli má v pokoji kde je, také místa kde by mohla bezpečně přistávat, tedy ptačí strom, stolní nebo podlahové sezení (bidlo) a podobně. Pokud na ni původní majitelka neměla moc času, tak bude trošku zakřiknutá a může to chvilku trvat než zjistí, že u Vás může plně rozvinout svou osobnost, protože na ni máte čas. Hlavně to chce trpělivost a věnovat jí hodně pozornosti. Ovšem ne zase ji otravovat neustále (to platí hlavně pro děti), protože papoušci spí i párkrát přes den.
Co se týká té veteriny, tak jestliže nejeví známky choroby není potřeba papouška hned brát k veterináři. Je to pro něj stres. Ovšem pokud nevíte v jakých žila podmínkách a zda je zdravá, tak hlavně kvůli dětem bych ji k veterináři vzala, ale ke specialistovi. Hlavně kvůli vyšetření na chlamydie (Chlamydophila psittaci), které jsou příčinou nemoci psitakózy, která je přenosná na člověka a také na PBFD, které je většinou neléčitelné. Předem se s ním domluvte, že budete chtít tyto testy a on buď papouškovi odebere krev nebo mu vytrhne pár per a pošle to on nebo Vy do laboratoře na testy. Pokud ovšem víte, že papoušek tyto testy má a je zdravý, tak bych Adélku skutečně nestresovala návštěvou veterináře. Alespoň ne hned.
V jakém je stavu poznáte určitě sama, zdravý papoušek by měl mít uhlazené peří, dýchání by nemělo být téměř znatelné, nozdry by měly být čisté, bez výtoku a oko jasné. Pokud normálně jí a trus nezapáchá a není řídký (pozor nezaměnit s vodnatým trusem po ovoci), pak by měl být v pořádku. Ovšem výše jmenované nemoci nejsou zpočátku okem pozorovatelné.
Přeji Vám hodně radostí s Adélkou. Eva

Papousek Amazonan modrocely

(Milan Zuleger, 27. 8. 2014 13:11)

Muze papousek Amazonan modrocely jist jerabiny a hloch

Re: Papousek Amazonan modrocely

(Eva, 28. 8. 2014 21:07)

Zdravím Milane,
Jeřabiny i hloh jsou vítanou pochoutkou končícího léta. Papoušci je mohou, ale nemusí je každý papoušek přijímat. Důležité je plody důkladně prohlédnout a vyřadit nahnilé nebo jinak nakažené bobule a samozřejmě i důkladně omýt.
Eva

Kšíry na amazoňana

(Jana, 17. 8. 2014 11:13)

Dobrý den, prosím o radu, jak velké kšíry zvolit na amazoňana modročelého? Nejsem si jistá, zda M nebo S. Děkuji. S pozdravem Jana

Re: Kšíry na amazoňana

(Eva, 18. 8. 2014 15:36)

Zdravím Jano,
v návodu píší, že velikost S je i pro amazoňany, takže velikostně může mít normálně rostlý amazoňan modročelý kšíry S. Ale je to trošku těžší při oblékání. Já mám proto velikost M, kde je oko určené na přetažení přes hlavičku trošku větší. Zvolila jsem také tmavě zelené, které pak s barvou Amálky splývají.
Přeji hezký den. Eva

Jak je to u nás

(Laďka a Lora, 8. 8. 2014 13:01)

Ahoj, je po dovolených, tak jsme se doma sešli s naší napučenou amazońankou - poněvadž s námi nemohla a byla u švagrové. Jak dospívá je čím dál víc svá. Švagrovou dříve milovala, teď už ji i kousla. Jediný, komu vědomě neubližuje, jsem já. Zdá se, že ji budeme muset brávat s sebou. Cestovní klec máme, ale co pak? A to je téma mého dotazu - nechci postroj,viděla jsem žaka přivázaného za nožičku. Když to funguje u dravců, proč ne u šplhavých papoušků? Taky mají silné nohy, ne?
P.S. Agošek už má kamaráda a jsou spolu ve voliéře. Obsadili budku a pokud to nejsou dvě samice, možná budou prckové...
Ráda bych se ozvala i na mail, když Vám to nebude vadit. Přidám pár foteček... S pozdravem Laďka

Re: Jak je to u nás

(Eva, 8. 8. 2014 15:20)

Zdravím Laďko,
ano, u amazoňanů se prý občas stává, že preferují jen jednoho člena domácnosti. Je potřeba je naučit, aby těm ostatním členům alespoň neubližovali.
Co se týká toho přivazování, tak za nožičku rozhodně neeeee !!! Dravci mají silné svalstvo na nohách, protože jimi loví - chytají kořist. Pokud se ale papoušek přivázaný za nožičku něčeho lekne, tak se prudce snaží uletět a může si velmi těžce ublížit. Porovnejte si to třeba s tím, že když dáváte dítě do auta do sedačky, také byste ho nepřipevnila za nohu nebo ruku. Pokud nechcete kšíry, tak to jde jedině řešit jako doma voliérou - vozit si s sebou skládací voliéru a samozřejmě hlídat okna a dveře.
Moji agoušci, které jsem měla také hnízdili (přestože jsem byla ujišťována, že v kleci určitě nezahnízdí), ale protože jsem nechtěla odchovávat mladé (v bytě je to dost náročné), tak jsem je dala k jedné chovatelce s velkými voliérami a už odchovali loni jedno mládě. Tak doufám, že ti vaši budou také tak čilí :-)
Když mi napíšete na e-mail a pošlete nějaké fotečky Lorinky budu moc ráda. A pokud máte nějaké bezva postřehy či nápady, ráda se je dozvím a vyzkouším.
Přeji hezký den. Eva

Pozdrav od Laďky a Lorinky

(Zleva, 4. 7. 2014 9:01)

Zdravíme vás obě, jsme taky dvojka, ale už o něco déle _ Lorinku jsem si přivezla v únoru 2012. Jen náhodou jsem narazila na tyto stránečky, hledala jsem něco o agapornisech, protože jsme se nedávno jednoho ujali. Chováme ještě andulky, ale ty jsou venku ve voliéře. Ráda se někdy podělím o zážitky a rady, stejně tak si vyslechnu i zkušenosti od vás dvou, teď musím končit, ale prázdniny jsou dlouhé, snad bude víc času příště. Ahoooooj

Re: Pozdrav od Laďky a Lorinky

(Eva, 5. 7. 2014 22:41)

Zdravím vás obě,
předpokládám, že Lorinka je také amazoňan. Je tedy o rok a půl starší než Amálka? I já se ráda něco více dozvím o Vašich zkušenostech s amazoňanem. Agoušky jsem také měla, především je nutné si uvědomit, že to jsou velcí ničitelé, takže klec či voliéra nemohou být rozhodně dřevěné. I pletivo či mřížka klece musejí být trošku silnější než pro andulky. Potřebují hodně větviček nebo dřevěných či provazových hraček na kousání, jinak začnou ničit vybavení klece nebo nábytek, pokud jsou pouštěni, což by jim mělo být určitě jako každému papouškovi umožněno. Je s nimi legrace, jsou to velmi hbytí akrobaté. Nevím jak jiní, ale ti moji moc rádi pobývali na mé hlavě, odtud se i vyhazovali a prali se o lepší místo :-). Jinak nejsou moc nároční, asi srovnatelně s andulkami, jen druh jídla vyžadují trošku jiný. Já kupovala směs přímo pro agoušky.
Obávám se, že o prázdninách je toho času mnohem méně, to člověk rád lítá venku nebo je u vody či jiné venkovní aktivity, než sedět u počítače. Užívejte si jich a buďte rádi, že je ještě máte. Až vyjde čas, ozvěte se, třeba i na e-mail, kam se dají poslat i fotky. Eva

Dobrý den

(Pavel Koráb, 19. 5. 2014 14:59)

jen jsem se chtěl zeptat, jaké máte zkušenosti s postrojem na papouška. Máme 5 letého lumpa Alfa a jen si s ním hrál. Moc mluvit se mu nechce, asi není nač si stěžovat, Ale rád se koupe a píská. Držím vám palce. S pozdravem Pavel

Re: Dobrý den

(Eva, 19. 5. 2014 23:08)

Zdravím Pavle,
tak to máte kritická léta za sebou a věřím, že ve zdraví si můžete s papouškem užívat lumpárny, které oni dobře umějí :-).
Já proti kšírám nejsem a pokud se papoušek postupně připraví na vycházky ven, aby se ze všeho hned nevyplašil, je to pro něj jistě vítaná změna.
Amálka byla na kšíry připravovaná již chovatelkou, která ji dokrmovala, takže se jich nebojí. Venku jsme ale ještě nebyli. Musíte papouška po malých krůčcích na kšíry naučit. Čím je starší, tím je to sice horší učení, ale pokud budete mít dost času a trpělivosti, myslím, že se to dá naučit i v jeho věku. Je důležité si to "rozkrokovat" na malé posuny. Například začíná se nandáním hlavní smyčky na hlavu. Takže začnete s tím, že prsty jedné ruky smyčku dostatečně rozevřete a buď pamlskem ve druhé ruce nebo dáním obličeje před smyšku a lákáním hlasem přesvědčujete papouška, aby třeba jen trošičku a na chviličku strčil hlavičku do hlavní smyčky. Po každém úspěšném pokusu ho odměníte. Po čase se již bojí méně a nechá si smyčku navléknout přes hlavičku, ale Vy ji stále držte a nechte papouška zase vyklouznout, to je další krok. No a pokaždé, když papoušek jeden krok zvládá bez bázně, můžete přistoupit k dalšímu.
To, že se Vašemu Alfovi do mluvení nechce, nemusí ještě nic znamenat. Četla jsem, že jedné paní začal amazoňan povídat až asi ve 20ti letech. Nicméně nevím jak Váš Alfík, ale Amálka je velký akrobat a ani nemusí povídat a svými kousky mne pobaví.
Přeji hodně radostí s Alfem.
Eva


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8

následující »