Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dotazy, vzkazy a povídání

Sem můžete psát své dotazy, vzkazy nebo jen povídání o svém ptačím kamarádovi.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Dotaz ohledně mluvení a ochočení

(Luděk, 28. 6. 2016 18:04)

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat.. máme doma 7 měsíčního Amazoňana pouze měsíc a hlavně mě zajímá, jak ho ochočit a jak nejlépe?
A samozřejmě taky ohledně mluvení, co vše je potřeba, aby se něco naučil? Děkuji Dvořák

Re: Dotaz ohledně mluvení a ochočení

(Eva, 30. 6. 2016 23:59)

Zdravím Luďku,
co se týká ochočení, tak neexistuje zaručený postup, protože každý papoušek je osobnost a na každého platí něco jiného. Takže mohu dát jen doporučení. To hlavní je - nelámat nic přes koleno, ale trpělivě zkoušet, nabízet, učit. Nejlépe pomocí pamlsků, tedy toho, co vypozorujete že má papoušek nejraději. Bohužel nejčastěji to bývají semínka slunečnice či ořechy, ale toho se musí dávat jen malé kousky, protože je to dost kalorické a právě amazoňani mají sklony k tloustnutí. U nás ale fungují i kousíčky piškotu nebo jablíčka. Pokud Váš papoušek není vůbec ochočený, tedy je dokrmený rodiči, je asi plachý. Takže zpočátku je lepší k jeho kleci přistupovat opatrněji, pomalu a pamlsky nabízet nejdříve skrz mřížku, kdy můžete nechat prsty v bezpečí venku. Zpočátku si papoušek vůbec nemusí pro pamlsek přijít, ale naopak se snaží dostat od Vás co nejdále. V takovém případě poodstupte od klece a nechte papouška uklidnit. Pak to zkuste znovu. Až si papoušek bude v klidu chodit brát jídlo k Vám k mřížce, pak zkuste otevřít klec a pamlsek nabídnout v ruce ve dvířkách, tedy nestrkat ruku dovnitř klece. Dobré u toho je když některé bidlo je co nejblíže ke dvířkům. Až se nebude bát ruky, zkuste mu ji nastavit, aby si na ni mohl přelézt tak, že pamlsek držíte nad nastavovanou rukou blíže k Vám, aby se pro něj papoušek dostal jen když si alespoň jednou nožkou stoupne na ruku. Po čase by si na ni měl již přelézt beze strachu. A takto podobně pokračujte se vším, co od papouška chcete.
Co se týká mluvení, tak čím více budete na papouška mluvit, tím spíš se něco naučí. Ale každý papoušek má jiné nadání. Některý je mluvka, kterému stačí říci nějaké slovo dvakrát, třikrát a už ho říká. Některému to trvá déle. Ale nejčastěji opakovaná slova se naučí téměř každý, to je nejčastěji jejich jméno a pozdravy.
Přeji Vám hodně radostí s papouškem. Eva

Re: Re: Dotaz ohledně mluvení a ochočení

(Luděk, 1. 7. 2016 11:57)

Děkuji za Vaši informaci. Ale ještě se zeptám, když vlastně jsme papouška už 2x chytili přímo v kleci v rukavicích a držíme ho v rukou a hladíme ho, je to způsob, kterým se dá též ochočit a nebo naopak? Samozřejmě úplně poprvé se nedal chytit a lítal po kleci, ale podruhé už mi přišlo, že to bylo mírnější a nechal se lépe chytit.. Děkuji za případnou Vaši odpověď.

Re: Re: Re: Dotaz ohledně mluvení a ochočení

(Eva, 1. 7. 2016 23:13)

To záleží na povaze papouška. Některý se dá i takto ochočit, ale je to takové ochočení ze strachu, kdy vlastně ubíjíte jeho osobnost a často se tak ochuzujete o zajímavé okamžiky plynoucí z rozvinutí a poznání povahy papouška. Někteří, abych tak řekla "psychicky slabší " jedinci, takovéto zacházení mohou v extrémním případě odnést i úhynem. Já pro tento způsob nejsem, já osobně volím sice delší a více trpělivosti vyžadující cestu, ale na jejím konci bývá pouto s papouškem mnohem silnější a zážitky mnohem pestřejší. Mám zkušenost s obojí cestou ochočování, papoušky mazlíčky chovám už přes 30 let. Ale výběr je samozřejmě na Vás. Ovšem uvědomte si, že tito větší papoušci mají inteligenci tří až pětiletého dítěte. Když byste se měl postarat o takové dítě, choval byste se k němu takto? Nebo se vžijte do pozice papouška a představte si, že by Vás někdo veliký a silný zavřel do malého pokoje a Vy byste nevěděl co se bude dít a najednou by Vás ty velké silné tlapy začaly chytat. Snažil byste se utéci, ale prostě byste měl smůlu. Něco jiného je samozřejmě situace, kdy papoušek potřebuje lékařské ošetření. Tam se to nedá ani jinak udělat, pokud již papoušek není na takovou situaci výcvikem připravený.

Re: Re: Re: Re: Dotaz ohledně mluvení a ochočení

(Luděk, 1. 7. 2016 23:53)

Mě to právě přišlo hodně blbý pro něho tento způsob. Každopádně jsem rád za Vaši radu a nejspíše zkusíme tu druhou a příjemnější metodu jak pro nás tak pro papoucha. Všechno chce čas a nic není hned. Tak snad se zadaří. Děkuji Vám moc.

Re: Re: Re: Re: Re: Dotaz ohledně mluvení a ochočení

(Eva, 2. 7. 2016 18:33)

To je dobře. Určitě se zadaří. Podívejte se na první mé video s Amálkou a na to poslední. To je veliký pokrok. Amálka se navíc velice bála rukou, patrně kvůli nepříjemným zážitkům z dokrmování. Je sice stále trochu ostražitější, ale krom situací kdy vidím, že má z něčeho strach (tehdy ji raději nechávám na pokoji), se již nemusím obávat, že by mne kousla. Její důvěra je už veliká.
Přeji i Vám, abyste se brzy těšili s papouškem, jako já. Eva

Amazoňan a stálé drbání

(Hana, 30. 3. 2016 10:07)

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na naší Carmenku která se stále drbe v okolí krku a už v nějaké části nemá peříčka. Byl u nás i doktor a ten ji píchnul injekci proti parazitům a ona stále se drbe. Máte nějakou zkušenost a radu v mém problému? Opravdu si s ní hrajem, stříkáme ji, má klec a strom na hraní a měníme větve v kleci a dáváme na kšírky je to náš člen rodiny, máme ji od října 2015. Děkuji Hana

Re: Amazoňan a stálé drbání

(Eva, 31. 3. 2016 0:07)

Zdravím Hano,
to se takto těžko dá určit. Příčin může být mnoho. Nepíšete jak je starý Váš papoušek. Někdy dělá problém přepeřování, v tom případě je dobré přidat do jídla něco na podporu. Mohou to také dělat kšíry, které poruší pera, která pak papouška lochtají, tak se drbe, čímž si je ještě více poničí až nakonec vypadnou. Může si je také porušovat o něco v kleci nebo na svém stromě. Pokud si tedy pera netrhá sama (z nudy), nepřepeřuje zrovna a vyšetření veterináře neprokázalo žádnou nemoc, zkuste vypozorovat kdy se drbe a co tomu předchází. Uvidíte zda se Vám podaří objevit příčinu.
Přeji hodně radostí s Carmenkou. Eva

Amazoňan a dotyky

(Terka, 28. 3. 2016 22:12)

Dobrý den, mame od půlky prosince 2015 doma amazonanku (nejspíš samička), která se narodila v září 2015. Strávila jeden měsíc pod rodiči, nez si ji chovatelka vzala z voliery do klece. Nekdy se nas snaží klovnout, kdyz ji chceme pustit z klece ven, jindy naopak hned zveda nozicku a jde na ruku bez obtíží. Nesnese ale vubec žádné dotyky. Zkoušíme se ji dotknout a hned ji odmenit, ale hrozne se boji, otevírá zobacek, pokrikuje a snaží se nas stipnout. Vypadá to, ze se nejspíš zafixovala na přítele. Na nej nalitava i pres to, ze neni motivována odměnou, ale ani od nej na sebe nenechá sáhnout. Ke mne po dlouhém přemlouvání a ukazovani odměny obcas přilitne. Ve většině případu, me ale "ignoruje" i pres to, ze jsem s ni trávila a trávim víc času. Chtela jsem se zeptat, zda i papousek, který neni ručně dokrmeny, se nechá nekdy pohladit a jak nejlépe na to, abychom ji nestresovali. Děkuji. Budu se těšit na Vaši odpověď.

Re: Amazoňan a dotyky

(Eva, 30. 3. 2016 23:46)

Zdravím Terko,
pokud vaši amazoňanku chovatelka vzala v jednom měsíci k sobě, musela ji dokrmovat, protože amazoňani se osamostatňují až asi ve třech až čtyřech měsících. Takže by si mohla zvyknout dříve. Ovšem i papoušek vychovaný rodiči se může "ochočit" (nerada to slovo používám), ovšem trvá to déle. Pohladit se nemusí nechat ani již ochočený papoušek. Někteří to mají rádi, např. kakaduové, ale většina papoušků hlazení ráda nemá. Milují spíš drbání na hlavičce a za krkem. Až když získají k člověku důveru, dovolí mu i některé dotyky. Nejlepší způsob jak si získat jejich důveru je NENUTIT JE k ničemu, ale spíš motivovat buď pamlskem nebo hračkou nebo již zmíněným drbáním. Každý papoušek má rád něco jiného. Zkuste se podívat na videa, která tu mám, třeba Vám nějak pomohou (ta co je papoušek mimo klec). Amálka se zpočátku chovala skoro stejně jako ta Vaše, nyní už je téměř v pohodě, jen výjiměčně se ožene, ale nekousne. Kousání se musí usměrňovat hned od začátku. Můj způsob je nedat papouškovi příležitost ke kousání, aby se to nenaučil. Je třeba pozorovat varovnou řeč těla a podle toho se zachovat. A vždy upozornit slovně s varovnou intonací hlasu, že to nesmí.
Co se týká té oblíbenosti, s tím bohužel nejde nic moc dělat. U některých druhů papoušků to tak prostě je, že si zamilují jen jednoho člověka, s čímž se musí počítat předem, než si ho pořídíme. Pokud se to stane, je ale nutné, aby tento člověk dohlížel na to, aby ostatní papoušek alespoň toleroval a nenapadal je.
Snad jsem Vám alespoň trošku pomohla. Přeji hodně radostí s amazoňankou. Eva

Amazonan a partnerka

(Radek, 14. 3. 2016 12:01)

Dobry den, muj papousek (15 let, zdedeny po rodicich, zrejme samicka) ma problem se souzitim s mou zenou. Vypada to, ze je fixovany na mou osobu. Po cca 10 mesicich si od zeny vezme pamlsek (ze lzicky, ze spejle), problemem je, ze se od ni nenecha pohladit a pokud ji vidi, tak zacina byt nervni a roztahuje ocas. Zaroven pokud je doma sama, tak zacina rvat (drive fungovalo zatemneni klece, nyni na jare - mozna kvuli zacinajicimu obdobi pareni - zacina rvat i v zatemnene kleci). V me pritomnosti je klidny, nerve. Pohladit se ale od nikoho jineho nenecha. Podarilo se nekomu naucit sveho amazonana nechat se pohladit od ostatnich lidi? Nebo aspon nejak respektovat partnerku/partnera a nervat ve vasi nepritomnosti? Dekuji za rady...

Re: Amazonan a partnerka

(Eva, 19. 3. 2016 21:57)

Zdravím Radku,
u amazoňanů to bývá časté, že si vyberou jednoho člověka, kterému dovolí vše a na ostatní jsou ostřejší. Dá se to umírnit do přijatelné formy, ovšem je to na tom člověku, kterého papoušek respektuje. To znamená, že ho musíte Vy vést k tomu, aby se "slušně" choval i k Vaší partnerce. Je to obtížné, časově dost náročné, ale dá se to naučit. Jakmile to zvládnete, měl by přestat i s tím křikem, když nejste doma, protože bude smířen s tím, že ji musí také respektovat, aby "si to nerozházel" s Vámi :-)
Hodně štěstí. Eva

Amazoňan m.č. 3x nový majitel

(BART, 26. 2. 2016 18:26)

Rádo by jsem Vás poprosil o jakéko-li rady s mým Amazoňanem. Dostal jsem ho darem. Věk asi tři roky. Zkušenosti mám jen s Korelou, která mi i při vysávání pochoduje po zádech, prostě dobré. Amazoňan vyrůstal od mláděte asi dva a půl roku u starší paní, která pak usoudila (asi?dlouholetá chovatelka), že už nemůže zvládnout atd. nechci rozebírat, neznám. Amazoňana předala chovateli jeho rodičů, kde žil asi půl roku ve voliéře. Pak nitky náhody a mám ho doma. Je to holka. Je krásná. Ob den bojuji, když chci vyměnit misky s vodou atd. Chrčí na mně. Má nervní stavý, kdy se brání zobákem. Jeden den strávila na dně klece (100x100x150) a nechtěla se hnout, jen nervně klovala kolem sebe. Možná plácám páté přes osmnácté, ale jsem v pasti. Jaká-koli rada - děkuji předem! BART

Re: Amazoňan m.č. 3x nový majitel

(Eva, 2. 3. 2016 19:16)

Zdravím BARTe,
tak tohle chce hlavně klid a pevné nervy. Protože byla půl roku ve voliéře, bude si na menší prostor znovu zvykat hůře. Něco podobného jsem zažila se svým alexandrem, když mi jednou uletěl a po měsící a půl jeho života venku se mi ho podařilo najít a získat zpět. Začínali jsme zase od začátku, ovšem tentokrát to šlo rychleji a brzy si vzpomněl, že jsme kámoši. I na to co už uměl povídat a hvízdat si vzpomněl. Je potřeba s papouškem zacházet jako by nikdy nebyl v domácím prostředí, tedy pomalinku, po krůčcích si získávat jeho důvěru. K tomu je dobrá klec s krmítky vysouvacími ven, kde výměna krmení a vody není pro papouška takový stres a vaše ruce jsou ve větším bezpečí. Je dobré zpočátku si ho získat na nějakou dobrůtku nabízením u mřížky klece. Nevnucovat mu to, ale mírně na něj mluvit a ukazovat mu tu dobrůtku. U nás dobře fungují piškoty nebo buráky. Až si sám papoušek pro to přijde, znamená to že se už tolik nebojí a jste na dobré cestě. Co se týká toho napadání při výměně misek, tam je dobré reagovat něčím co budete používat i v budoucnu, když nechcete aby něco papoušek dělal, třeba "nesmíš" nebo jen "ne", to si vyberte sám. Když Amálka někdy reagovala syčením či napadáním mřížky u misky, tak jsem prostě stála s připravenou miskou s krmením u klece a čekala. Když se uklidnila, pochválila jsem jí a začala dávat misku do klece. Jakmile zase začala vyhrožovat, ruku s miskou jsem dala pryč, řekla "ne Amálko" a opět čekala až se uklidní. Kolikrát jsem i musela misku postavit vedle na stůl a odejít a zkusit to za chvíli. Časem pochopila. Když jsem nutně potřebovala něco udělat v kleci, tak jsem si vypomohla větvičkou - tou jsem ji udržovala v bezpečné vzdálenosti a druhou ruko dělala co potřebuji.
Tak hodně štěstí přeji, amazoňané jsou výjimeční papoušci. Eva

amazoňan a křik

(Tomáš, 25. 1. 2016 15:47)

Dobrý de,
chtěl jsem se zeptat na Váš názor či drobnou radu ohledně křiku našeho amazonana. Máme velký rodinný barák, v obývacím pokoji který je prostorný máme v kleci 17 ti letého žaka (který se celý život škube), proto jsme mu zkusili pořídit kamaráda amazonana modročelého (jsme si vědomi toho, že lepší by bylo pořídít papouška stejného druhu, ale je to levnější varianta). Amazonana máme už 2 roky, bohužel se naučil desne křičet pokud se začnou v místosti bavit více lidí, pustí více nahlas televize ale hlavně když začně volat nebo jen mluvit moje mama. Přečetl jsem si už několik článků, které pojednávají jak odnaučit papouška křičet. Když jsem nebyl doma rodiče ho zkoušely zakrývat když začal křičet, bohužel vubec mu to nevadilo, jakmile se odkryl zacal zase vesele hulákat. Proto jsem ho zkusit učit hrát si s hračkou a tím dostane odměnu popřípadě podrbání. Bohužel ikdyž mu říkám vždycky slovo hračka když si hraje a já ho odměnuju vubec si to nedokáže spojit. a to už zhruba týden v kuse skoro celý den chodím s odměnou když si začne hrát. Avšak jakmile se začne víc lidí bavit v pokoji tak se na hračku vyprdne a řve a řve. Nemáte nějakou lepší radu jak ho to odnaučit? Nebo to chce jen více času ho to učit? (ale je to zase amazonan takže pochopit by to měl velice rychle). Děkuji za odpověď.

Re: amazoňan a křik

(Eva, 30. 1. 2016 0:12)

Zdravím Tomáši,
především se divím, že jste si koupili opět velkého inteligentního papouška, když se vám žako škube, a to už 17 let. Zjišťovali jste příčinu? Obávám se, že amazoňan skončí stejně, pokud to u žaka není nemocí. :-(
Každý papoušek si musí někdy zakřičet, s tím musí každý kdo si ho pořizuje počítat. Hlasitým křikem se v přírodě papoušci upozorňují na nebezpečí, což se projevuje právě při hlučném okolí (například ta hlučná televize) nebo když je něco vystraší. Moje Amálka začne křičet když začnu luxovat nebo když začnou štěkat naši pejskové nebo také když něco většího kolem její klece stěhuji a ona se toho bojí. Jestli Vaše maminka mluví hlasitěji, tak to papoušek může brát jako varovný křik a samozřejmě se přidá. To se týká i volání na sebe po bytě. V tomto případě si Amálka taky zahuláká, když volám na někoho do jiného pokoje. Takže s těmito situacemi se budete muset smířit, to je jejich přirozenost. A pokud je Váš amazoňan plašší, trvá déle než se uklidní.
Rada na omezení křiku ve druhém případě je těžká. Přikrývání funguje spíše u menších papoušků. Nejdříve je nutné zjistit proč křičí. Může se nudit, chce abyste si ho všímali, má hlad, má žízeň, něco ho bolí, něco si chce vynutit....těch důvodů může být hodně. Učení hračka je dobré, ovšem odměna by neměla přicházet když si hraje, ale když si tu hračku vezme, tehdy řekněte hračka a dejte odměnu. Nejdříve mu jí jen podávejte (řekněte hračka a když si ji vezme dejte odměnu), později ji nechte ležet kousek od něj a řekněte hračka, můžete i prstem na ni ukázat nebo poklepat a když k ní půjde a vezme si ji, dejte mu odměnu. Pak vzdálenost prodlužujte a chvalte a dejte odměnu až když si pro ni dojde. Ovšem je dobré to používat jen na jednu hračku. Papoušek nedokáže rozlišit, že vše s čím si může hrát je "hračka". Učení skutečně může trvat mnohem déle než týden.
Před situacemi o kterých víte, že při nich začíná křičet, se ho také snažte něčím zabavit. Jako rozptýlení a zábava fungují také kousky větviček, korkový špunt nebo kousek klasu senegalského prosa, pokud ho má rád. Za ty dva roky už byste měl znát co má rád, s čím se dokáže bavit déle a to mu dopřejte před situací, ve které rád křičí, třeba těch více lidí v obýváku. Pokud se jich nebojí a chce jen zábavu, mělo by to fungovat. U nás také funguje "záměna". Amálka má ráda pusinkování, tedy to mlaskání jako pusinka. Když někdy začínala křičet, začala jsem na ni mlaskat jako pusinka a samozřejmě i říkat její oblíbené "dáme pusinku". A ona místo křiku začala povídat a dávat pusinky. A byla v pohodě. U vás to může bát něco jiného co má rád, třeba pískání nebo nějaké slovo co rád pořád opakuje, třeba ahoj. Musíte to prostě zkoušet co funguje, jako u malého dítěte.
Přeji hodně štěstí. Eva

papousek senegalsky

(vlasta, 17. 1. 2016 15:34)

Dobry den...pred čtyřmi lety jsem dostala samecka papouška rikam mu ludvicek je rucne dokrmeny a fakt velky mazlik hodne se mu venuju ale pre cca rokem zacal byt velmi dominantni nejen ze mne obcas jen tak klovne az do krve ale je vylozene ahresivni na ostatni cleny rodiny mam tri syny a ty k nemu skoro nemuzou..nakonec jsem s nim v kontaktu vlastne jen ja...bohužel od dubna 2015 podstupuji velmi narocniu lecbu a sil je opravdu malo snazim se kazdy fen ludoska vyndat mazlit ho a hrat di s nim ale cca poskedni dva mesice neuplyne den kdy by po chvili co je na ruce nezacal byt vylozene agresivní i na mne...vubec tomu nerozumim a jsem z toho dost zoufala uz jsem i uvazovala ze bych ho nekomu nabidla??ale je mi to lito...zas nadruhou stranu byt kazdy fen terce dost bolestiveho utoku taky nechci...zkusi mi nekdo poradit?? Dekuju moc

Re: papousek senegalsky

(Eva, 21. 1. 2016 15:31)

Zdravím Vlasto,
většina papoušků po dospění změní svou osobnost. Někteří přilnou ke svému majiteli a přímo až sobecky si vyžadují jeho přítomnost, doteky a pozornost vůbec, někteří třeba dosud odtažití papoušci se stávají najednou mazlíci a jiní naopak se začnou člověka stranit a jeho pozornost jim je nepříjemná. Papoušek, který byl vždy mazel najednou napadá všechny kolem sebe. Je to v povaze papoušků a člověk s tím musí počítat ještě než se rozhodne si papouška pořídit. Bohužel u spousty lidí je rozhodnutí pořídit si papouška náhlé a mnozí si ani nezjišťují co papoušek potřebuje a zda mu to mohou dát. Věřím, že toto není Váš případ. Té změně povahy k horšímu se dá trošku předejít cvičením s papouškem od malinka - učení různých povelů, u některých papoušků i triků a podobně. Potom když na papouška přijde ta touha po partnerovi a člověk mu nestačí, tak se dá těmito cviky zabavit (protože pokud se cvičí správně, papouška to baví a dělá to rád). Navíc pokud s papouškem od mla cvičíte i to, že si vše nemůže dovolit, bývá pak agresivita mnohem zvládatelnější.
Nevím jak probíhala výchova u Vás, ale snad by mohl pomoci výcvik i v tomto případě. Chce to ale klid, trpělivost, čas a hlavně důslednost. Jistě už na papouškovi poznáte kdy chce útočit, vždy vydávají varovné signály - blýsknutí očima, pozvednutí křídel, roztažení ocasu, naježení peří na zátylku apod. Jakmile toto udělá, napoměňte ho těmi slovy, která používáte když něco papoušek nesmí dělat. Pokud zareaguje kladně, tedy uklidní se, pochvalte ho a dejte mu třeba i odměnu pokud je na to zvyklý. Pokud i přes napomenutí vystartuje k útoku, v klidu ho vemte a dejte do klece, pak mu řekněte slova zákazu a nevšímejte si ho. Toto pomáhá ovšem jen v normálních situacích. Pokud Vás napadne v situaci kdy na Vás neměl náladu, což ukázal výše popsaným způsobem, a Vy jste ho přesto "otravovala" třeba vzetím na ruku a podobně, pak je to Vaše chyba. Když vidíte, že na Vás nemá náladu, nechte ho být, počkejte až se sám začne zajímat o to co třeba děláte nebo pokud je puštěný sám za Vámi přiletí. Pak se klidně pomazlete. Pozor, někteří papoušci namají rádi hlazení po zádech.
Jinou příčinou agrese může být bolest. Zjistěte sama pohledem zda nemá nějaké poranění nebo třeba bouličku někde nebo jakýkoliv příznak nemoci. Můžete ho vzít i k veterináři specialistovi na ptáky, aby ho prohlédl.
Přeji Vám, abyste zase byli s papouškem kamarádi. Eva

amazoňan

(Míla, 27. 12. 2015 17:22)

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Máme Amazoňana od konce srpna 2015, prý byl ručně dokrmovaný a mi ho ještě 14 dnů dokrmovali stříkačkou, pak začal bez problémů baštit sám. Já jsem se mu věnovala víc a hodně ho pouštěla, protože manžel jezdí domů večer. Máme šestiletou dceru, od které si vezme pamlsek bez problémů, ale chodit k ní sám moc nechce a je to zhruba 3 týdny, co téměř ze dne na den, ke mně nechce vůbec jít. Pamlsek si ode mne vezme bez problémů i v kleci, ale když ho chci vyndat z klece, chce mne klobnout a na ruku vůbec nejde. Manžel mu kolikrát hodně vynadal, když ho chtěl klobnout a přesto všechno manžela vidí a může se zbláznit. Lehne si na záda, má moc rád, když se s ním manžel "jako" pere, a nechá si vše líbit. Je to super, ale já si představovala, že přijdu z práce a Oskara pustím, ale to teď bohužel nejde, protože by sice šel z klece sám - což já nechci a do klece bych ho nedostala. Dá se s tím něco ještě udělat nebo si prostě Oskar vybral, že bude respektovat pouze manžela? Moc děkuji za radu. Krásné dny Míla

Re: amazoňan

(Eva, 28. 12. 2015 23:56)

Zdravím Mílo,
u papoušků, zvláště těchto větších, se často stává, že si vyberou jen jednoho z rodiny. I v přírodě si vybírají jednoho partnera na celý život. Takže jestliže si vybral manžela, Vás už asi milovat moc nebude, i když stává se že někdy mají rádi celou rodinu. Ovšem respektovat by Vás měl a to lze docílit jen cvičením. V tom by měl být nápomocen manžel a měl by ho vlastně on učit, co si smí k ostatním členům domácnosti dovolit a co ne, jestliže ho bere papoušek jako autoritu. I to poslouchání. Vše jde lépe pomocí pamlsků. Všichni papoušci se snaží, a to neustále, vydobýt si co nejvyšší postavení ve svém "hejnu", což je pro ně rodina u které žijí. A stejně jako děti se i oni musí naučit co mohou a co ne. Chce to hodně trpělivosti a času. Amazoňani jsou dost inteligentní, ale také dost tvrdohlaví, takže dají trošku více zabrat než třeba andulky či korely. Ale kvůli tomu jejich úžasnému breptání si s nimi člověk zase mnohem více užije. Papoušci jak dospívají, mění často své zvyky a bývají náladoví. Pokud už k Vám nechce na ruku a chce štípat, tak ho nenuťte. Zkoušejte ho přesvědčit třeba pamlskem nebo se ho naučte vyndavat a dávat do klece pomocí větve ve tvaru velkého T. Za tu dlouhou část ji držíte a na tu příčnou krátkou část papoušek stoupá. Je to lepší, než kdyby se naučil, že když vás klovne, tak prosadí svou a dáte mu pokoj. Chodit na ruku ho pak můžete učit s manželem.
Hodně radostí s papouškem přeje Eva


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8

následující »