Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dotazy, vzkazy a povídání

Sem můžete psát své dotazy, vzkazy nebo jen povídání o svém ptačím kamarádovi.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Re: Re: Re: Sluníčko

(bart, 15. 10. 2016 2:11)

Máte pravdu. Trochu ji rozmazluji. Slovo papkej nebrat vážně, má u mne jiný význam. Mé rozmazlování je spíše obava, abych něco nedělal špatně. Pití jen teplé vody, nevím, možná byla ve venkovní voliéře a je zvyklá na teplou vodu z ohřevu misky. Opět díky za rady, uberu žloutků a pustím se do střízlivého podávání míchanic. I s tím sluněním, pravda. Dnes konečně vysvitlo, tak nalákat do klece a šup k oknu a spokojenost.
PS. Vaše video 54 je skvělé...

Soužití ryrury a amazoňana

(Jan Kovanda, 18. 9. 2016 12:22)

Dobrý den, máte moc hezký web :-). Mohu se zeptat, jak spolu Amálka Bertík vycházejí? Můžete je mít puštěné dohromady? Neubližují si? A hlavně, nežárlí, když se zrovna tomu druhému věnujete? Mám pyruru a rád bych si ještě pořídil amazoňana, ale dělá mi trochu starosti, aby se měli rádi.

Děkuji za odpověď
Jan Kovanda

Re: Soužití ryrury a amazoňana

(Eva, 18. 9. 2016 23:05)

Zdravím, pane Kovando,
u papoušků hodně záleží na povaze, ale většinou si velký papoušek s malým moc nerozumějí, pokud spolu nevyrůstají od mala. Já je společně pouštím zatím jen výjimečně, protože Amálka má choutky kousat Bertíka do nožiček a bojím se, aby mu jí kus nebo i celou neukousla. Při prvním společném puštění už ho do nožičky kousla, naštěstí jen málo, nicméně do krve. Snažím se jí sice učit, že ho má nechat na pokoji, ovšem je to těžké, protože Bertík chce pořád chodit za ní a provokovat. Je to čertík neposedný. Takže je musím pořád hlídat a i když je Bertík puštěný sám, tak musím hlídat, aby nelezl Amálce na klec. Takže moc s tím nepočítejte, že by se skamarádili, i když pokud je Váš pyrura klidnější (což u nich většinou nebývá časté), tak by se to možná podařit mohlo, protože ten větší z papoušků bude mládě. Ale jak říkám, hodně záleží na povaze každého papouška. Někteří se kamarádí se všemi, jiní zase nesnesou ani papouška svého druhu. Jakého máte pyruru? A jak je starý, jak se jmenuje?
Přeji hezký večer. Eva

Re: Re: Soužití ryrury a amazoňana

(Eva, 18. 9. 2016 23:07)

Děkuji za pochvalu stránek, ještě toho dost chystám, ale času není mnoho :-)

Re: Re: Soužití ryrury a amazoňana

(Jan Kovanda, 18. 9. 2016 23:15)

Děkuji za názor. Mám pyruru zelenolící žlutobřichou, jmenuje se Fredík a je mu rok. Je ručně dokrmený a velký mazel a současně čertík neposeda, takže se obávám, že asi budete mít pravdu a bude chtít amazoňana provokovat...

Re: Re: Re: Soužití ryrury a amazoňana

(Eva, 19. 9. 2016 16:51)

Tak to jsou s Bertíkem stejně staří. Možná, že se časem zklidní, ale moc bych na to nespoléhala :-). Ovšem pokud by byl amazoňan velký kliďas a také ručně dokrmený, pak by si snad ublížit nemuseli. Amálka bohužel moc velký kliďas není, navíc je v jakési ptačí pubertě (dospívání). Ale co jsem se zatím dozvěděla o amazoňanech, tak nebývají také moc kliďasové, spíš poťouchlíci, tvrdohlaví a samci navíc v době toku i ostřejší. Ale výjimky potvrzují pravidlo, třeba budete mít štěstí. Ale pokud se rozhodnete pro amazoňana, tak raději počítejte s tím, že je spolu pouštět nebudete moci.
Přeji hodně radostí s Fredíkem a pokud se přeci jen rozhodnete pro amazoňana, tak i sním. Eva

poprvé z klece

(Irča, 13. 9. 2016 18:20)

Dobrý den Evičko tak už máme amazonánka doma. Jmenuje se Rokýsek. Máme ho od pátka 10.9. v kleci se chová úžasně nechá se drbat na hlavičce bere si z ruky mlsání. Chci se optat na vypuštění z klece bojím se aby se mu něco nestalo. Chtěla bych poradit co vše je potřeba udělat aby se mu něco nestalo je to mazlík tedy zatím v kleci. Děkuji Irča

Re: poprvé z klece

(Eva, 13. 9. 2016 22:10)

Zdravím Irčo,
to je výborné, přeji Vám, abyste si s Rokýskem užili spoustu radostí a legrace. Co vše je potřeba udělat pro co největší bezpečí papouška je popsané v kapitole "Nebezpečí". Nyní už zná své okolí, tak by neměl být problém ho z klece vyndat. Je fajn že mu nevadí ruka při drbání a bere si pamlsky. Hlavně se snažte chovat klidně, aby se nevyděsil. Vše ostatní už přijde samo a čas ukáže jakou bude mít povahu.
Přeji hezký večer. Eva

Strom

(Irča, 12. 8. 2016 20:38)

Dobrý večer paní Evičko děkuji za odpověd co se vitamínů týče. Ještě bych se chtěla optat z jakého stromu je dobré vyrobit ptačí strom. Děkuji a ještě jednou děkuji za Vaše krásné stránky. Irča

Re: Strom

(Eva, 15. 8. 2016 22:30)

Zdravím Irčo,
papouščí strom můžete udělat z jakéhokoliv nejedovatého stromu - ovocné stromy (ovšem meruňka a broskev se moc nedoporučují), bříza, lípa, borovice (tam je někdy na obtíž smůla), javor (jenom ten se zelenými listy, ten s červenými je toxický), dub, buk atd. Mně se nejlépe osvědčila třešeň, protože má hezky rostlé větve. Moc bych nedoporučovala lípu, protože má velmi měkké dřevo a strom by dlouho nevydržel. Ale na okus mají moji papoušci lípu moc rádi. Někteří papoušci mají rádi větve bezu černého, ale ti moji o něj nijak zvlášť nestojí. Což se mi ovšem zase dobře hodí, když vybírám dřevo na hlavní bidlo do klecí, protože ho nezlikvidují. Ostatní bidla dělám z různých dřevin, protože ta snadno vyměním.
Přeji hezký večer. Eva

Vitamíny

(Irča, 11. 8. 2016 8:02)

Dobrý den chtěla bych se optat zda kupujete Amálce nějaké vitamíny a pokud mohu poprosit jaké budeme si pořizovat taky amazonánka děkuji Irča Jinak děkuji za Vaše stránky jsou krásné

Re: Vitamíny

(Eva, 11. 8. 2016 22:13)

Zdravím Irčo,
děkuji za pochvalu stránek. Ještě nejsou dokončené, protože nemám teď tolik času.
To je hezké, že budete mít také amazoňánka. Ale pozor, jsou dost tvrdohlaví, jak jsem již zjistila. Chce to občas dost koumání, aby dělali to co chcete vy a ne to co chtějí oni. A zkoušejí to pořád, jestli by nezískali vůdčí místo. Ale jakmile začne breptat, tak si užijete.
Já osobně u papoušků žádné dodatečné vitamíny nepoužívám. Pokud mají pestrou stravu s různorodým ovocem a zeleninou a dostatek pohybu (nejsou pořád zavřeni v kleci), nejsou vitamíny pro domácího mazlíčka nezbytné. Myslím, že přirozenou cestou získané vitamíny jsou lepší než nějaká chemie. U papoušků na chov, tam je to jiné, tam se více projeví nepřirozené prostředí a mění se strava po dobu hnízdění, takže se vitamíny přidávají. Asi jako lidské maminky by měly také v těhotenství mít nějaký ten vitamín navíc a správnou stravu. Já pouze v prvním roce dávala Amálce Imunoglukan na piškotek, pro posílení imunity. Ovšem pokud chcete vitamíny úřeci jen přidávat, zeptejte se chovatele, od kterého budete papouška mít, ten Vám jistě poradí. Nebo se zeptejte některého veterináře, specialisty na exoty.
Přeji hezký večr. Eva

Dotaz ohledně mluvení a ochočení

(Luděk, 28. 6. 2016 18:04)

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat.. máme doma 7 měsíčního Amazoňana pouze měsíc a hlavně mě zajímá, jak ho ochočit a jak nejlépe?
A samozřejmě taky ohledně mluvení, co vše je potřeba, aby se něco naučil? Děkuji Dvořák

Re: Dotaz ohledně mluvení a ochočení

(Eva, 30. 6. 2016 23:59)

Zdravím Luďku,
co se týká ochočení, tak neexistuje zaručený postup, protože každý papoušek je osobnost a na každého platí něco jiného. Takže mohu dát jen doporučení. To hlavní je - nelámat nic přes koleno, ale trpělivě zkoušet, nabízet, učit. Nejlépe pomocí pamlsků, tedy toho, co vypozorujete že má papoušek nejraději. Bohužel nejčastěji to bývají semínka slunečnice či ořechy, ale toho se musí dávat jen malé kousky, protože je to dost kalorické a právě amazoňani mají sklony k tloustnutí. U nás ale fungují i kousíčky piškotu nebo jablíčka. Pokud Váš papoušek není vůbec ochočený, tedy je dokrmený rodiči, je asi plachý. Takže zpočátku je lepší k jeho kleci přistupovat opatrněji, pomalu a pamlsky nabízet nejdříve skrz mřížku, kdy můžete nechat prsty v bezpečí venku. Zpočátku si papoušek vůbec nemusí pro pamlsek přijít, ale naopak se snaží dostat od Vás co nejdále. V takovém případě poodstupte od klece a nechte papouška uklidnit. Pak to zkuste znovu. Až si papoušek bude v klidu chodit brát jídlo k Vám k mřížce, pak zkuste otevřít klec a pamlsek nabídnout v ruce ve dvířkách, tedy nestrkat ruku dovnitř klece. Dobré u toho je když některé bidlo je co nejblíže ke dvířkům. Až se nebude bát ruky, zkuste mu ji nastavit, aby si na ni mohl přelézt tak, že pamlsek držíte nad nastavovanou rukou blíže k Vám, aby se pro něj papoušek dostal jen když si alespoň jednou nožkou stoupne na ruku. Po čase by si na ni měl již přelézt beze strachu. A takto podobně pokračujte se vším, co od papouška chcete.
Co se týká mluvení, tak čím více budete na papouška mluvit, tím spíš se něco naučí. Ale každý papoušek má jiné nadání. Některý je mluvka, kterému stačí říci nějaké slovo dvakrát, třikrát a už ho říká. Některému to trvá déle. Ale nejčastěji opakovaná slova se naučí téměř každý, to je nejčastěji jejich jméno a pozdravy.
Přeji Vám hodně radostí s papouškem. Eva

Re: Re: Dotaz ohledně mluvení a ochočení

(Luděk, 1. 7. 2016 11:57)

Děkuji za Vaši informaci. Ale ještě se zeptám, když vlastně jsme papouška už 2x chytili přímo v kleci v rukavicích a držíme ho v rukou a hladíme ho, je to způsob, kterým se dá též ochočit a nebo naopak? Samozřejmě úplně poprvé se nedal chytit a lítal po kleci, ale podruhé už mi přišlo, že to bylo mírnější a nechal se lépe chytit.. Děkuji za případnou Vaši odpověď.

Re: Re: Re: Dotaz ohledně mluvení a ochočení

(Eva, 1. 7. 2016 23:13)

To záleží na povaze papouška. Některý se dá i takto ochočit, ale je to takové ochočení ze strachu, kdy vlastně ubíjíte jeho osobnost a často se tak ochuzujete o zajímavé okamžiky plynoucí z rozvinutí a poznání povahy papouška. Někteří, abych tak řekla "psychicky slabší " jedinci, takovéto zacházení mohou v extrémním případě odnést i úhynem. Já pro tento způsob nejsem, já osobně volím sice delší a více trpělivosti vyžadující cestu, ale na jejím konci bývá pouto s papouškem mnohem silnější a zážitky mnohem pestřejší. Mám zkušenost s obojí cestou ochočování, papoušky mazlíčky chovám už přes 30 let. Ale výběr je samozřejmě na Vás. Ovšem uvědomte si, že tito větší papoušci mají inteligenci tří až pětiletého dítěte. Když byste se měl postarat o takové dítě, choval byste se k němu takto? Nebo se vžijte do pozice papouška a představte si, že by Vás někdo veliký a silný zavřel do malého pokoje a Vy byste nevěděl co se bude dít a najednou by Vás ty velké silné tlapy začaly chytat. Snažil byste se utéci, ale prostě byste měl smůlu. Něco jiného je samozřejmě situace, kdy papoušek potřebuje lékařské ošetření. Tam se to nedá ani jinak udělat, pokud již papoušek není na takovou situaci výcvikem připravený.

Re: Re: Re: Re: Dotaz ohledně mluvení a ochočení

(Luděk, 1. 7. 2016 23:53)

Mě to právě přišlo hodně blbý pro něho tento způsob. Každopádně jsem rád za Vaši radu a nejspíše zkusíme tu druhou a příjemnější metodu jak pro nás tak pro papoucha. Všechno chce čas a nic není hned. Tak snad se zadaří. Děkuji Vám moc.

Re: Re: Re: Re: Re: Dotaz ohledně mluvení a ochočení

(Eva, 2. 7. 2016 18:33)

To je dobře. Určitě se zadaří. Podívejte se na první mé video s Amálkou a na to poslední. To je veliký pokrok. Amálka se navíc velice bála rukou, patrně kvůli nepříjemným zážitkům z dokrmování. Je sice stále trochu ostražitější, ale krom situací kdy vidím, že má z něčeho strach (tehdy ji raději nechávám na pokoji), se již nemusím obávat, že by mne kousla. Její důvěra je už veliká.
Přeji i Vám, abyste se brzy těšili s papouškem, jako já. Eva

Amazoňan a stálé drbání

(Hana, 30. 3. 2016 10:07)

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na naší Carmenku která se stále drbe v okolí krku a už v nějaké části nemá peříčka. Byl u nás i doktor a ten ji píchnul injekci proti parazitům a ona stále se drbe. Máte nějakou zkušenost a radu v mém problému? Opravdu si s ní hrajem, stříkáme ji, má klec a strom na hraní a měníme větve v kleci a dáváme na kšírky je to náš člen rodiny, máme ji od října 2015. Děkuji Hana

Re: Amazoňan a stálé drbání

(Eva, 31. 3. 2016 0:07)

Zdravím Hano,
to se takto těžko dá určit. Příčin může být mnoho. Nepíšete jak je starý Váš papoušek. Někdy dělá problém přepeřování, v tom případě je dobré přidat do jídla něco na podporu. Mohou to také dělat kšíry, které poruší pera, která pak papouška lochtají, tak se drbe, čímž si je ještě více poničí až nakonec vypadnou. Může si je také porušovat o něco v kleci nebo na svém stromě. Pokud si tedy pera netrhá sama (z nudy), nepřepeřuje zrovna a vyšetření veterináře neprokázalo žádnou nemoc, zkuste vypozorovat kdy se drbe a co tomu předchází. Uvidíte zda se Vám podaří objevit příčinu.
Přeji hodně radostí s Carmenkou. Eva


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8

následující »