Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dotazy, vzkazy a povídání

Sem můžete psát své dotazy, vzkazy nebo jen povídání o svém ptačím kamarádovi.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Přerostlé drápky.

(Bart, 23. 2. 2018 16:18)

Zdravím Evo,
rád bych se Vás zeptal..... mám u Rozálky problém s přerostlými drápky a popravdě si nedokážu představit proces, že je budu já štípat, i kdyby s kovovými rukavicemi, nechci přetrhnout pracně budovanou důvěru. Máte s tím, prosím, nějaké zkušenosti?

S přáním milejšího roku Bart...

Re: Přerostlé drápky.

(Eva, 25. 2. 2018 22:21)

Zdravím Barte,
ano, s drápky je u mazlíčků problém, protože nemají moc možností si je obrušovat. Je několik řešení: brusný papír na větve - ale tam si může poranit i spodek nožky, silnější větve - je potřeba zjistit potřebnou tloušťku, protože větev nesmí být moc silná, aby po ní nechodila jako po zemi, čímž by vůbec drápky nezatínala, ale ani málo silná, aby ji prsty neobemkla. Dál je tu možnost zabroušení pilníkem, ovšem často se papoušek pilníku bojí nebo brusné bidlo, ale to nemívá příliš velký účinek. A ještě jedna možnost (tu používám já, když je to náhodou potřeba) smirkový papír na prst (obtočit si jím špičku prstu a slepit) - jak se drží mřížky klece, tak ji něčím zabavím a mezitím jí prstem pojíždím přes konec drápku. Často ji hladím po drápcích jen tak bez ničeho, takže tento způsob jí nevadí. A poslední možnost, kromě toho, že ji vezmete do ručníku a ostříháte drápky sám, je vzít ji k veterináři. Amálka moc s drápky potíže nemá, protože už jsem vystihla sílu větví, která je ideální. A také jak šplhá po ptačím stromě, tak si je obrušuje.
Tak přeji hodně štěstí s drápky. Eva

Amazoňan modročelý řve a řve

(Lucka, 4. 1. 2018 14:50)

Dobrý den.Máme doma papouška Amazoňana Bertíka a jsou mu skoro 3 roky.asi půl roku v kuse řve a nemůže přestat koupili jsme mu i větší klec ale furt nepomáhá každý den dostává čistou vodu žrádlo granulky a čerstvou zeleninu a ovoce někdy i pamlsky všechno vždycky má .Má tam hodně hraček.Už nevíme co máme dělat jsme tam s nim skoro celý den máma už na něj chce dát už inzerát.pouštěný je taky denně i na 3 hodiny třeba mám kousance škrábance no strašný.prosím o naléhavou radu

Re: Amazoňan modročelý řve a řve

(Eva, 7. 1. 2018 0:12)

Zdravím Lucko,
takto na dálku se těžko odhaduje proč začal papoušek křičet. Zkuste se zamyslet co se před tím půl rokem změnilo a přijít tak na to proč křičí. Ovšem podle toho jak píšete že kouše a škrábe, tak soudím, že to bude spíš tím, že se nudí, tak to řeší křikem. Papoušci jsou rádi aktivními členy rodiny, nestačí jim jen hračky a pouštění ven z klece. Navíc je v období dospívání, takže potřebuje aktivitu, aby přebytečnou energii využil příjemnějším způsobem než křikem. Cvičili jste s ním někdy? Zkuste třeba trénink s klikrem. Mrkněte na tyto stránky:
http://www.lerl.info/clickertraining/index.php
nebo navštivte některý seminář kde je i cvičení papoušků. Papoušci chtějí být součástí rodiny a pokud nejsou, tak se nudí a často to řeší křikem nebo škubáním peří. Cvičení je pro ně i zábava, pokud je dobře vedeno. Navíc byste ho tím mohli i odnaučit to kousání. Škrábancům se zabránit moc nedá, to je jakýsi znak "papouškářů", protože i když má papoušek vše pro obrušování drápků, pořád zůstávají dost špičaté a například při přistání na ruce se vždy nějaký ten škrábanec utrží. Já mám na rukou škrábanečky také pořád. :-)
Přeji hodně štěstí a trpělivosti při cvičení. Eva

Společná voliéra

(Zdeněk, 26. 7. 2017 19:42)

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, chovám zebřičky ve větší voliéře a teď jsem dostal Amazoňana modročelého. Je možné ho dát k nim do voliérý? Neublíží jim? Děkuji.

Re: Společná voliéra

(Eva, 31. 7. 2017 23:34)

Zdravím Zdeňku,
rozhodně to nelze. Velikostní rozdíl je příliš velký. Papoušci rádi koušou do nohou a u zebřiček by to dopadlo tak, že by jim je ukousl. I když byste ho měl v další voliéře hned vedle jejich, musíte udělat společnou stěnu dvojitou, tj. dvě vrstvy pletiva, vzdálené od sebe alespoň 3 cm, podle velikosti ok. Prostě aby amazoňan nedosáhl na druhé pletivo zobákem skrz oka. Když by se zebřička držela pletiva své voliéry, aby ji nemohl kousnout do nohy.
Přeji hezký večer a hodně radostí s amazoňanem. Eva

Re: Re: Společná voliéra

(Zdeněk, 5. 8. 2017 22:26)

Dobrý den Evi. Děkuji za odpověď. Amazoňana mám už ve vlastní volieře. Sice už byly zebřičky u něj na návštěvě protože mám voliéry spojene průletovým oknem ale vůbec si jich nevšímal. Nic méně, dal jsem na Vás a už je tam nepouštím. Ještě bych poprosil o jednu radu. Pakito, (tak mu říkám) si bere pěkně z ruky, můžu kolem něj chodit ale nesmím se ho dotknout,hned jde po mě zobákem. Mám ho teprve necelých 14 dní tak si myslím že na aklimatizaci potřebuje víc času. Má 6 let, dá se naučit na sednutí na ruku, na hlazení a ochočení. Denně se mu věnuji tak tři hodiny a o víkendu v podstatě pořád ale náznaky na zlepšení nevidím. Děkuji za odpověď :-)

Re: Re: Re: Společná voliéra

(Eva, 10. 8. 2017 22:44)

Zdravím Zdeňku,
6 let, to je Pakito mlaďoch, to se určitě dá vše naučit. Ovšem 14 dní je ještě málo. Hodně záleží na tom kde žil předtím, jaké má tedy zážitky z dřívějška. Papoušci si moc dobře pamatují. Amálka, ač byla ručně dokrmena, se rukou také bála, protože ji dokrmovali dost hrubě. Nepočítám moc s tím, že se někdy nechá hladit, protože to má rád málokterý papoušek, vyjma kakaduů, ti to milují, takže být Vámi bych s tím také moc nepočítala. I když samozřejmě výjimky potvrzují pravidlo a každý jedinec je jiný.
To ostatní se naučit dá, ale chce to čas a trpělivost. Cvičte to s ním pomocí jídla (to nejvíc zabírá) po malých krůčcích a hlavně nenásilně, ale tak, aby to papouška bavilo, aby to chtěl on sám. Každý den cvičte tak 5-10 minut třeba dvakrát až třikrát za den nejprve jednu věc. Třeba to sedání na ruku. Na způsob, který papouškovi vyhovuje, musíte přijít sám. Pozorováním na co jak reaguje. Můžete zkusit třeba položit ruku na větev a druhou s jíclem dát k ní tak, aby si pro jídlo musel jít přes tu položenou ruku. Ale zpočátku samozřejmě odměnit třeba jen to, že udělá pár kroků k ruce, i když si to pak rozmyslí a odejde dál. Když poprvé na tu ruku stoupne, tak ji nechte tak, aby se jejího pohybu nevylekal. Mrkněte na vide tady na stránkách. My jsme cvičily s Amálkou na stole, už bez pamlsků, protože už se nebála ruky a chytala mne zobáčkem. Tak jsem si ji prostě občas za ten zobáček povytáhla na ruku. Teď už chodí na ruku normálně, jen v její voliéře nechce. To je její výsostné území a tam si dělá co ona chce. :-)
Přeji hodně úspěchů. Eva

Re: Re: Re: Re: Společná voliéra

(Zdeněk, 11. 8. 2017 17:37)

Hezký den Evi. Děkuji za vyčerpávající odpověď. Jakou měl Pakito minulost nevím.Ale asi nic moc. Podle slov předešlého majitele jsem třetí. První majitel byl prý rakušák. Když byl Pakito mladý měl ho prý v zimě ve venkovní voliéře, namočil si nohy ve vodě a sedl si asi na konstrukci železné voliéry a přimrzly mu nožky a asi si je prý ukousal. Tak má chudaček jen dva prsty, na každé noze jeden. Ale naučil se s tím žít a i potravu si podrží. Píšu to proto,že třeba i kvůli tomu mi tak nedůvěřuje. I když je mi jasné že čas na zvyknutí to bude chtít delší. Bylo mi ho líto když jsem ho viděl, tak mi ho dal majitel zadarmo protože jsem od něj kupoval 20. Agapornisů.
Ty videa jak ho učíte jsem se díval. Amálka je šikovná. A s tím učením na ruku jak píšete je to super nápad. Jen to budu muset zkoušet mimo voliéru jak píšete že v jeho teritoriu se nechce učit. Vždycky si totiž za ním vlezu a trénuju tam. Jenže on je rošťák,nechce se mu z voliérý ven :-D Nechám mu otevřené dveře celý den a stejně nevyleze,ale jak si nasadím koženou rukavici je vraně venku. Udělá kolečko v místnost,sedne na zem a odpochoduje si zpátky do klece :-D To hlazení mě překvapuje že málo který papoušek to snáší. No budu zkoušet,ténovat a trpělivě čekat. Moc Vám děkuji za váš čas a jak bude nějaký pokrok...pokud bude...:-D tak dám Vědět. Mějte se krásně :-)

Re: Re: Re: Re: Re: Společná voliéra

(Eva, 12. 8. 2017 23:12)

Příjemný večer přeji, Zdeňku,
já myslela, že má nějakou větší voliéru venku. Jestliže je to ale v místnosti, tak je samozřejmě lepší cvičit mimo klec-voliéru.
To je mi ho chudáčka líto. Ale nedovedu si představit, že by si to sám ukousal. Spíš bych to tipovala právě na to, že mu je ukousl nějaký jiný papoušek ze sousední voliéry a nebo mu dal majitel na nohy řetízky, aby mu neuletěl. To už jsem častěji viděla na videu, ale většinou z Ameriky, kde se v těch chudších oblastech chovají takhle děsně. Pak by bylo možné, že se chtěl osvobodit a mohl si prstyy vykloubit či zlomit a potom uklovat, když mu bezvládné prsty vadily. Vždycky jsem dostala vztek, když jsem taková videa viděla a kdybych mohla, přikovala bych takhle alespoň na týden toho majitele. A to jsem mírumilovný člověk. No, tak snad konečně Pakito ve Vás najde toho konečného a lepšího majitele, než byli ti předešlí.
Tak ať se Vám daří a dejte určitě vědět.
Hezký večer. Eva

Jaro.

(bart, 20. 2. 2017 20:09)

Dobý den Evo. Píše se rok 2017. Kde mámé nové foto/video Amálky? A jak řešíte ptačí chřipku s větvičkami? PS: velmi děkuji za Vaše rady, odpověď v přípravě, nerado se to fotí:-))
BART

Re: Jaro.

(Eva, 22. 2. 2017 16:25)

Zdravím Barte,
bohužel začátek roku je vždycky pracovně nejhorší. Podávají se všechny možné výkazy a přiznání, takže času je málo. Video už mám jedno připravené, ale ještě nesestříhané. Možná o víkendu se k tomu dostanu. Fotky zatím žádné. Ale určitě se polepším. :-))
Co se týká větviček, tak je lepší nebrat je u vodních zdrojů, protože vodní ptáci jsou největší přenašeči, ale hlavně než nějakou ustřihnu, koukám jestli není potřísněná trusem. Pak už jako obvykle umýt pod horkou vodu, nechat oschnout a hurá s nimi k papouškům.
Těší mne, že Vám mé rady k něčemu pomohou. My teď řešíme Amálčiny jarní touhy. :-) V této době má jak já říkám "kvokací" období, takže se jí nemůžu téměř ani dotknout, aby hned nezačala "kvokat". Budou jí za pár dní 4 roky, tak už je dospělá, takže lze tyto jarní touhy očekávat již každý rok. Naštěstí je to holka. U samců to bývá horší, ti bývají v toku často agresivnější.
Přeji hezký den. Eva

větve do voliéry

(Irena , 30. 12. 2016 18:56)

dobrý den, chci se Vás optat, zda-li jsou nějaké větve - z jakého stromu do voliéry pro Amazoňana vyloženě nevhodné, nebo zdraví škodlivé, když je bude okusovat. Děkuji Vám

Re: větve do voliéry

(Eva, 30. 12. 2016 23:59)

Zdravím Ireno,
na tuto otázku jsem již několikrát odpovídala, zkuste se podívat do historie dotazů. Pravidlo je jasné - nesmí to být z žádného stromu či keře, který má kteroukoliv část jedovatou (kůra, plody, květy, listy ...). Také se nehodí stromy či keře s ostny (např. hloh, špendlíky, akát apod.), protože by se o ně papoušek mohl poranit. Já občas používám např. větve špendlíků, protože dřevo je velmi tvrdé a vydrží, ale ostny ostříhám.
Přeji hezký večer. Eva

Boris

(Jana, 25. 11. 2016 23:00)

Dobrý večer, chtěla bych se zeptat, v červenci jsme dostali od kamarada Amazoňana cca starého 6 let. Kamarád ho měl od mala , ale po čase si koupil psa, pak druhého.Papusek se jich bál, už ho ani nepouštěli z klece, byl ochočeny, umí par slov, od nás se už necha přes klec poskrabkat, vezme si pamlsek, vyleze z klece, manželovi vleze i na rameno. . . ale jinak se porad docela boji.venku sedi na kleci, nelita, kdyz ho chci poskrabkat tak chce klovnout.myslíte,ze se časem více ochočí, zvykne si a muže se naučit i ještě i více mluvit? Děkuji za odpověď ☺

Re: Boris

(Eva, 28. 11. 2016 19:02)

Zdravím Jano,
změna majitele u větších, inteligentnějších papoušků je vždy pro papouška traumatizující. Některý jedinec to snáší lépe a brzy si na nového majitele zvykne, někteří papoušci to snáší hůře a trvá jim to déle, než začnou člověku opět důvěřovat. Někdy se bohužel stává i to, že už důvěru k člověku nezískají nikdy a budou si držet odstup stále. To ale většinou bývá u týraných papoušků. Podle toho co píšete, Váš papoušek by se měl zlepšit, pokud máte dostatek času, abyste se mu věnovali. Je ještě mladý, takže by se měl snáze přizpůsobit novému prostředí. U papoušků všeobecně platí, že čím více na ně máte času, tím více jsou "ochočenější" (nerada to slovo používám). Papoušci jsou společenští tvorové, takže mají rádi pozornost a chtějí být součástí svého hejna, tedy veškerého dění u svých majitelů. To že nelítá, je důsledek toho, že býval zavřený. Snažila bych se ho lákat třeba na dobrůtky i někam jinam, udělejte mu více hracích míst, tedy míst kde bude nějaké to bidlo na přistání a také vy. Chce to trpělivost a hodně se mu věnovat. S pamlsky ho můžete zkoušet učit povely. Zpočátku třeba jen aby si pro pamlsek přišel k vám na různá místa. Nejdříve třeba jen na druhý konec klece, na které sedí. Později pak aby si pro pamlsek přiletěl k vám, tam kde právě jste.
Co se týká mluvení, tak většinou když se na něj hodně mluví, začne mluvit i on. Můžete ho zkusit naučit i pískat nebo zpívat písničku, říkat říkanky a podobně. Opravdu honě záleží na tom, kolik času na něj budete mít.
Přeji hodně radostí s amazoňanem. Jsou to úžasní papoušci.
Eva

Sluníčko

(bart, 12. 10. 2016 18:20)

Přeji dobrý den. Rád bych se Vás zeptal jak je to s potřebou papoušků být na slunci? Má Rozárka (Amazoňan modročelý) bydlí v kuchyni kde nesvítí slunce. Občas ji přenesu na slunce do jiné místnosti ale nevím. v poslední době když ji podávám piškot nebo oříšek tak tápe zobákem do prázdna než se ji dotknu. Nevidí na krátko před sebe. Stravu má pestrou, každý den něco čerstvého. I když nelétá, prostoru má hodně, nezavírám ji, ťapká si kam chce :)
Prosím o radu z Vašich zkušeností.

Děkuji bart.

Re: Sluníčko

(Eva, 13. 10. 2016 0:07)

Zdravím Barte,
sluneční svit je pro papoušky, stejně jako pro většinu živých tvorů, velmi důležitý pro správné trávení, opeření a vůbec dobrý zdravotní stav. Takže to, že ho papouškovi dopřáváte, je dobře. Ovšem nesmí být jen na slunci, musí mít možnost si vybrat. To znamená že část klece by měla být ve stínu a část na slunci. Stačí podle směru slunečního svitu třeba dát na vrch klece na kousek nějakou tmavou látku, aby část klece zastínila.
Co se týká toho zraku, tak to může mít mnoho příčin. To Vám lépe zodpoví veterinář se zaměřením na exotické ptactvo. Normální to není. Pokud jí z očí vytéká nějaký sekret, mohla by to být i (pro lidi nebezpečná) chlamydióza. Ale může to být jen ochabnutí zraku z nedostatku vitamínu A. Je hodně možností a takto se to nedá moc odhadnout. Má v té kuchyni alespoň dostatek světla? To je také důležité.
Ovšem normální není ani to, že nelétá. Proč? Létání je pro papoušky také důležité, posiluje to prsní svalstvo, které má vliv na správné dýchání a také činnost srdce.
Tak Rozárka? Ta moje holka zelená se také tak měla jmenovat. Ovšem v době kdy jsem si ji vybírala, umřel mé známé papoušek toho jména, tak mám Amálku :-).
Přeji hezký den. Eva

Re: Re: Sluníčko

(bart, 13. 10. 2016 21:19)

Dobrý večer, děkuji za odpověď a omluva, došlo mi později, že jsem to přehnal, jakoby psal na veterinu. Rozárku jsem dostal darem v jejich asi třech letech po původním majiteli, který ji kvůli zdrav. problémům vrátil chovateli. Mám ji od února, řekli mi že nelétá. Chvíli to trvalo, už se nechá drbat na hlavičce, ze skříně u klece má tyč na šplhání na kredenc, i proběhlo pár pokusů vzlétnout, ba vždy k zemi :) Potom klasická procedura přemlouvání ať vleze na tyčku, po hodině dávám klec na zem a vyřešeno. pamatuje si že spadla a odkládá další pokusy. Taky mě štve, že nesnese varnou konvici, vodu na kafe vařím v koupelně :))) A taky že pije jen teplou vodu, kdyby sahara, studené se nedotkne. Už zase přetáčím, už mlčím.
Moc děkuji za rady, o nedostatku vit. A vím. Dostává tři vařené žloutky týdně. Spořádá jeden celý k večeři. Plus v průměru metr vrby/den + půl jabka k tomu. Voliéra by to vyřešila. jenže ono to papká jen v mé přítomnosti a někdy se musí chodit aj do práce.
DÍKY!!!

Re: Re: Re: Sluníčko

(Eva, 13. 10. 2016 23:00)

Dobrý večer,
to povídání mi určitě nevadí. Já když se rozpovídám s někým se stejnou zálibou o papoušcích, tak taky "ujíždím" :-).
Žloutky mají celkem dost vitamínu A, ale myslím, že třikrát týdně je moc. Já dávám půlku vařeného vejce (i s bílkem) maximálně jednou týdně a ještě jen v míchanici, tedy s mrkví, kouskem listového salátu, troškou strouhanky a nastrouhaným piškotem. Obávám se, aby to velké množství žloutků nezatěžovalo časem moc játra. Nemocná játra často vedou k motolicím a neschopnosti udržet se na bidle, potažmo snad i na to létání by to mohlo mít vliv. Ale nejsem veterinář. Pokud máte tu radu od něj, asi ví co dělá.
Ta teplá voda mne udivuje. Moji papoušci také sice nechtějí úplně ledovou vodu z kohoutku, většinou čekají až steplá na pokojovou teplotu, ale teplou by asi nechtěli.
Měla jsem korelu, která měla ke stáru občasné křeče v nožičce a když několikrát spadla z klece na zem, nechtěla ani vylézat. Udělala jsem jí na zem před klecí velkou podložku z pěticentimetrového molitanu a když pak spadla do měkkého, už se nebála znovu vylézat z klece.
Je hezké, že jste si Rozárku vzal i s jejími problémy, ale nerozmazlujete ji moc? Píšete "papká jen v mé přítomnosti" , jestli si na sebe nepletete bič? :-)))
Hodně radostí s papouškem. Eva


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8

následující »