Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co už umíme

Co už umí říkat:

štěkat   

ahoj    ahoj Amálko    chceš burák ?    chceš piškotek ?    jó    pojď sem    dáme papáníčko ?    ahoj ahoj    tááák    dáme čistou vodičku ?    nekousej    pojď sem Amálko    půjdeš ven ?    nekousej Amálko    jak se máš ?    sluníčko moje    podívej co jsi udělala    co to je ?    dáme pusinku ?    napodobení mlasknutí pusy    půjdeš spinkat ?    chechtání jako když se směju já     Ne !    dáme salátek    pudeš ven Amálko? tak pojď, nahoru, táák, dolů Amálko    pojď sem, pojď  - již je to 37 různých slov    je to dobrůtka ?    nazdar    raubířko    to je binec

 

7.7.

Amálka se naučila spoustu dalších slov. Taky "hudruje", když se jí něco nelíbí. To začne rychle něco brebentit, že jí vůbec není rozumět a povídá to takovým tónem hlasu, jako když se já zlobím, že něco provedla. Vypadá to hodně legračně. Bohužel se to nedá zachytit na video, protože netuším nikdy, kdy to přijde.

26.5.

Trošku jsme teď zanedbávaly s Amálkou cvičení, takže se naučila jen pár nových slov. Ale nyní opět začínáme a doufám, že natočím i nějaká videa.

22.3.

Včera byl Amálce jeden rok. Naučila se novou větu, kterou říkám, když přiletí ke mně na stůl k počítači a papíry, které náhodou nemám zatížené, se rozletí okolo. Vždycky řeku podívej co jsi udělala, no a Amálka to už říká také.

10.3.

Amálka se naučila rozepínat háčky, na kterých visejí některé hračky. Takže jsem musela dát všechny hračky na šroubovací karabinku, abych je nemusela pořád sbírat a znovu věšet, i když Amálka z toho samozřejmě měla děsnou bžundu. Naučila se také opakovat další slova. Taky jakoby "hudrá", ale není jí rozumět co při tom říká, jako kdyby se rozčilovala. Nevím co z toho nakonec vyleze.

19.2.

Nové slovo, které Amálka říká je "nekousej" nebo "nekousej Amálko", protože jí to říkám při učení na ruku, když se natáhne zobákem k ruce, aby kousla. Ale občas jí již jde, že i když k ní přiblížím ruku, tak se neožene a za to dostává odměnu.

12.1.

Amálka se naučila říkat "vodičku", protože každé ráno jí říkám co dělám, když jí dávám jídlo a pití. Takže když jí měním vodu, říkám "dáme čistou vodičku" a ona se to už snaží opakovat. Občas se jí podaří říci i něco jako "čistou", ale moc tomu ještě rozumět není. Také říká "tááák", když jí dávám misku se zrním už do držáku, protože u toho i já říkám "tááák, tady máš papáníčko". Takže naše raní povídání je asi takové: dáme papáníčko, jóó, dáme, tááák, dáme čistou vodičku, dáme vodičku, jóó, tááák. Když je v kleci v kuchyni, tak na každého volá: ahoj Amálko, ahoj ahoj, ahóóój.

12.11.

Další slova, která nyní Amálka říká, jsou "chceš piškotek?". To říká teď pořád. Vždy, když se naučí něco nového, tak to pořád říká dokola a ostatní slova jen občas. Také už umí dobře přiletět na ruku, když jí zavolám.

6.10.

Amálka začala říkat "chceš burák?". Jakmile se jí zeptám, když jí ho dávám, hned to opakuje. Občas to řekne během dne, tak jí ho dám také.

7.9.

Naučila jsem Amálku chodit na váhu, abych věděla kolik váží a jestli moc netloustne nebo naopak moc nehubne. Nejdřív se váhy bála, protože je kovová, lesklá. Ale po několika dnech, kdy ji měla pořád na očích, se nechala za pamlsek přesvědčit, aby si na ni stoupla.

20.8.

Moje breptalínka Amálka říká již zřetelně "papáníčko,jo" a "dáme papáníčko". Také již umí přiletět na nastavenou ruku, samozřejmě ještě stále v rukavici, protože kousací období nám ještě neskončilo. Nechá se za pamlsek také pohladit po zobáčku, to se už nezlobí. Pohlazení na zádech někdy snáší, někdy se jí nelíbí. Začínáme s učením na kšírky. Zatím se nám daří nasadit hlavní smyčku na hlavu a opět sundat. Někdy to je s mručením, ale někdy jí to nevadí.

13.8.

Amálka už krásně říká "ahoj", "ahoj Amálko", "pojď " a občas se jí podaří říct něco jako "papáníčko". Také štěká jako naše maltézačka Barunka, která má vyšší hlásek než naše druhá maltézčí holka, Lucinka, a také daleko častěji štěká. Takže když se rozštěkají holky na nějakou návštěvu, tak z pokoje se ozývá další štěkot - od Amálky .

5.8.

Dnes jsem učila Amálku doteky i mimo klec. Již na sebe nechá sáhnout (samozřejmě za pamlsek), ale ještě při tom občas nevrle zabručí. Ale už se zběsile po mně neohání. Již si nechá pohladit zobáček a také zádíčka, ale jen když je jimi ke mně. Když je ke mně hlavou, tak se ještě natahuje po ruce, když bych ji chtěla pohladit po zádech. Ale vzhledem k tomu, že jsme to cvičili dnes poprvé mimo klec a jen jednou dopoledne a jednou odpoledne, tak je to velký úspěch.

31.7.

Na ruku v rukavici chodí Amálka již výborně a hned, tedy aniž bych jí ukazovala pamlsek. Stačí jen dát k ní ruku a říci "nahoru" a hned jde. Samozřejmě, že ho pak dostane. Také se již umí otočit dokolečka na bidýlku, zatím tedy jen za pamlskem.

27.7.

Amálka se naučila štěkat jako naše mladší fenka maltézáčka. Máme dvě maltézčí slečny a ta mladší má trošku vyšší tón hlásku, což se Amálce asi líbí. Protože je z předsíně často slyší štěkat, naučila se také štěkat. Občas tedy mám pocit, že v pokoji s klecí je ještě jeden pejsek .

12.7.

Dnes jsem Amálku naučila stoupat mi na ruku. Samozřejmě ještě s rukavicí. Ale na chvilku si na ni stoupne a nechá se na ní přenést na bidlo. Je to šikulka.

10.7.

Amálka už je u mne tři týdny a začíná opakovat pozdrav "ahoj". Občas se jí to už podaří docela zřetelně, až mne to překvapilo, že tak brzy začíná opakovat. Občas se také snaží říkat své jméno, ale to jí moc nejde, protože má o slabiku více než slovo ahoj.