Jdi na obsah Jdi na menu
 


Aktuality 2015

 

pf-2016-na-stranky.jpg

29.10.

Amálka už chodí krásně na ruku. Také pravděpodobně že to vidí u Bertíka, nechá si už loupat obaly per na hlavičce. Jak přepeřuje, tak jí nehty rozlupuji obaly vyrůstajících per, aby jí tam nevadili. Na vršek hlavičky si papoušci sami nedosáhnou, takže jim toto většinou dělají jejich partneři či ostatní členové hejna (podle hierarchie a také přátelství v hejnu). No a protože jejím hejnem i partnerem jsem nyní já, tak jsem se jí to snažila vždy dělat. Pokaždé hned ucukávala, zavrčela a utekla, takže ty "bodlinky" měla na hlavičce dlouho, dokud jí pouzdra sama neodpadla. Nyní si to ale už ráda ode mne nechává dělat. Už pochopila, že jí to pomáhá a také mi tím projevuje náklonnost a důvěru. Hlavní příčinou toho dání mi k tomu důvěry bylo asi, že viděla jak si to v klidu nechává dělat Bertík, který teď také přepeřuje do dospělého šatu.

24.9.

Bertík dostal chlupatý pelíšek a rád si v něm hoví a chodí do něj spinkat. Také oba dostali houpačku s minerálním bidlem, ale Amálce už z ní zbyl jen drát s bidýlkem. Všechny dřevěné a proutěné ozdoby už rozkousala a netrvalo jí to víc jak týden. Vypadá to, že Amálka se zase už začíná rozpovídávat, snad aby ukázala Bertíkovi, že ona je něco víc, protože umí "mluvit". smiley Bertík sice taky skřehotá něco jako "Bertíčku", ale jen já a on ví, že to je tohle slovo. Nezaujatý pozorovatel by to asi v tom skřehotání nepoznal. Zatím se ještě moc nekamarádí, když jsou puštění spolu, ale snad se to časem zlepší.

25.8.

Už pravidelně nosím Amálku ze stolu do klece na ruce. Ještě je sice na ní nejistá, občas mi pěkně zaryje drápky do ruky, ale už se stává jen výjimečně, že odletí než dorazíme ke kleci. Bertík dostal novou klec, protože je to opravdu velký neposeda a často když jsem zvenku zasouvala misku do držáku upevněného uvnitř klece, netrpělivě už po držáku lezl a poskakoval po něm, že se občas stalo, že jsem mu malinko přiskřípla mezi misku a držák prstík. Sice jen málo, ale stejně vždycky zaječel jako bych mu prst nejmíň ucvakla smiley. Tak jsem mu pořídila klec stejnou jako má Amálka, jen menší. U té jsou držáky misek přidělané na dvířkách, takže se do klece zasouvají celé při zavírání dvířek a není možné nic papouškovi přiskřípnout, i když na ten držák s miskou při zavírání skočí. Bertík je velký mazel a když ho pustím, většinu času je u mne a všude možně mne oštipuje a nejraději se hádá s mojí sponkou ve vlasech smiley.

31.7.

Amálka už mi sama stoupá na ruku, když si hrajeme na stole a když mi na ni vyleze, tak jí zvedám na bidýlko, které tam na stole mám. Dnes se dokonce nechala odnést na ruce až do klece. Celou cestu jsem ji moooc chválila a pak dostala i burák, což je její oblíbená odměna. smiley

12.7.

Dnes jsem si přivezla Bertíka. Je to malý neposeda a když jsem strčila ruku do klece, abych mu tam přivázala ještě provaz na šplhání, tak mi hned na ní vlezl a byl by na ní zůstal pořád, kdybych ho nedala na větev. Asi po dvou hodinkách už seděl na bidýlku a skřípal si zobáčkem, takže byl spokojený. Přidáno pár jeho prvních foteček.

6.7.

Minulou neděli jsem se byla podívat na kamaráda pro Amálku a hned jsem si ho zamluvila. Je to malý pyrura zelenolící, mutace opalínová, kterému se také říká hypoxantha. Je to kouzelný mrňousek a jakmile bude dokrmený, pojedu si pro něj. Alespoň už Amálka nebude v pokoji sama, když musím někam odejít. Mrňousek se bude jmenovat Bertík, protože je to takový malý neposeda jako byl čertík Bertík (starší ročníky jako já ho pamatují). Už jsem mu objednala klícku, krmení a nějaké hračky. Také musím dát nové lino pod klece, protože musím trošku přestavět nábytek a stávající lino je u skříněk vyříznuté. Doufám, že se s Amálkou brzy skamarádí a budou řádit spolu. Amálka také od další návštěvy dostala novou hračku. Pověsila jsem jí Amálce do atomu. Nejdřív nevěděla jak na ní, ale za chvilku už ji kousala.

28.5.

Amálka už váží 402 g a zrovna je uprostřed přepeřování. Takže nám všude létá peří a navíc je často Amálka nevrlá. Dneska jsme měli návštěvu kamarádky, také chovatelky amazoňana modročelého - samečka Járy, která Amálce přinesla spoustu dárečků. Mezi nimi báječné srolované jakoby slaměné špalíky, ze kterých už Amálka skoro úplně zdevastovala jeden a na závěsné hračce stihla hned rozkousat jeden dřevěný korálek. Amálka se chovala vzorně, trošinku předvedla brebentění, také jak umí přiletět na ruku (už i bez rukavice) a otočení na bidýlku, zatím ještě pořád s pomocí pamlsku. Jen asi dvakrát se snažila návštěvě vyhrožovat a chystala se na ní nalétnout, ale po napomenutí to neudělala. Byla to velká zkouška pro ni i pro mne, ale obstála velmi dobře. smiley

25.4.

Přidala jsem video jak se Amálka pomalinku učí jít na ruku.

23.4.

Amálka se přestává bát ruky. Už párkrát na ni na stole sama vylezla. Více jsem to popsala v kapitole "Naše sbližování". smiley

21.3.

Amálce jsou dnes 2 roky. Dostala novou hračku (konečně jsem zpracovala ten kokos), vygruntovala jsem jí klícku, dostala nové bidlo a byla dlouho venku z klece. Na hračku se hned vrhla, zkoušela kousat i do toho kokosu, ale brzy toho zanechala, protože zjistila, že je hodně tvrdý.

 

heart heart heart     Amálka má dnes narozeniny    heart heart heart

 

15.3.

Amálka se už zase rozpovídala. Přidala jsem video s čerstvou větvičkou, kde říká sice jen "pudeš ven?" a "ahoj" , ale pracuji na sestřihu videí kde mluví víc. Až to bude hotové, tak to sem přidám.

26.2.

Konečně jsem se dostala k tomu, vyfotit Amálčinu novou přepravku. Fotky jsou přidané v kapitole "bydlení". Amálka do ní jde bez problémů, protože vidí pořád na všechny strany. Také ji v ní dávám občas na sluníčko před okno v kuchyni (jižní strana), protože do pokoje, kde má voliéru, jí ho přímo moc nejde, i když světla je tam dost.

24.2.

Amálka dostala do voliéry všechna bidla nová. Velice u výměny "pomáhala", takže to trvalo celé odpoledne smiley. Také jsem o víkendu Amálku zvážila a pokusla se ji změřit. Měří cca 37 cm a váží 398 g. Vážení moc nešlo, protože je to neposeda, takže váha je pouze odhadovaná. Ale již jsem udělala takové minibidýlko na váhu, takže ji zvážím znovu.

 

20.1.2015

Přidány nové fotografie.

 

Vítám všechny návštěvníky Amálčiných stránek v roce 2015 !