Jdi na obsah Jdi na menu
 


Aktuality 2014

 

Přejeme všem návštěvníkům stránek hodně zdraví, štěstí a spokojenosti v následujícím roce.

 

pf-2015.jpg

 

15.12.

Amálka má nové hrací místečko - velkou kouli zvanou atom a lano s hračkami. Moc se jí tam líbí a pokud mi zrovna neokusuje prsty, tak si hraje tam. Přidala jsem pár fotek a snad přidám i video.

5.11.

Amálka dostala nové hřiště pro papouška. Chvíli se bála, ale pak se pustila do jeho okusování . Fotky jsou přidané. Také jsem přidala dvě videa jak si Amálka hraje v kleci a jak mi "ochutnává" prsty.

22.10.

Konečně jsem se zase dostala k Amálčiným stránkám, tak jsem vložila pár nových fotografií. Amálka zase začala přepeřovat, tak je trošku nervóznější a vzteklejší. Ale má chvilky, kdy je to sluníčko veselé, že by člověk neřekl, že se vůbec někdy vzteká. Dostala novou hračku - dřevěnou myšku. Moc ráda se s ní pere a samozřejmě, že jí už pořádně okousala nohy.

20.9.

Amálka se dnes sama šla vykoupat. Sice do misky s vodou na pití, ale šla. Hned jsem jí dala na stůl větší misku s vodou a pustila ji z klece, ale tam už nešla. Prsty mi už ochutnává opatrněji a když stiskne trochu silněji a já řeknu "au", tak prst hned pustí a řekne "ne Amálko, nekousej ". Ale pořád má choutky to zkoušet okusovat jako větvičku. Už ví co po ní chci, tedy že prsty nesmí tisknout silně, ale stejně jako děti to pořád zkouší. Už se občas nechává při tomto ochutnávání prstů drbat ostatními prsty na hlavičce. Párkrát se stalo, že si nožičkou chytla prst a drbala se s ním za krkem jako to dělává s větvičkami.  Strom a klec si pořád ještě brání, ale už ne tak vehementně jako ze začátku.

3.9.

Vložena nová videa.

14.8.

Amálka již chodí k mým rukám bez obav, pořád ji přitahují moje prsty, které jemně ohmatává zobáčkem. Občas stiskne silněji, ale v tu chvíli ji upozorním, že to nesmí. Někdy si myslí, že je to hra a schválně tiskne více, v tom případě jde do klece. Sama už ví, co provedla, protože ještě než to řeknu já, sama říká "nekousej Amálko". Zatímco když jde do klece normálně, tak ví, že dostane burák a také to hned říká - "dáme burák, chceš burák Amálko?". Zatím se nestalo, že by mne kousla, protože když se dotýká mých prstů, snažím se nedělat prudké pohyby, kterých by se polekala a ze strachu pak kousla silně. A v tom je právě to tajemství "nekousavého papouška". Pokud ho člověk sám nenaučí svým chováním kousat, pak v době kdy vyroste z mláděcícho věku (mláďata všech zvířat mají toto kousavé období, protože to v přírodě potřebují k životu) nemá důvod ani podněty ke kousání.

26.7.

Vypadá to, že se Amálka začíná zklidňovat. I když hračky a větvičky kouše ještě vehementně dál, tak moje ruce jí už tolik nevadí. Dnes jsem nechala ruku položenou na stole, i když na něj Amálka přilétla pomáhat mi na počítači. Ona se pomalinku přibližovala a pak zobákem obejmula jeden prst a jemným stiskáváním ho zkoumala. Pro jistotu jsem jí u toho klidným hlasem říkala "nekousej" a ona prst za chvíli pustila. Moooc jsem ji chválila a dostala odměnu. Víckrát jsem to raději zatím neriskovala, aby si to zapamatovala takto, že ruce se nekoušou. Je to velký pokrok, protože dříve, jakmile jsem se opřela o stůl nebo tam dala ruku, hned se po ní hnala jako se žene za klacíky, když jí je dám do klece.

19.7.

Amálka dostala novou hračku - barevný řetěz. Ráda se na ní houpe a snaží se jí okousat, což se jí zatím nepodařilo. Naučila se pár nových slov a také se snaží okřikovat psy, když se začnou honit po postelích. Zatím tomu není rozumět, tak tomu říkám jen hudrování. Ale vypadá to, že to budou buď jejich jména nebo jen "holky", což na ně rozzlobeně voláme, když se trošku moc rozdivočí.

29.6.

Dnes dostala Amálka k svačině kromě jiného ovoce také borůvky a jak to dopadlo je vidět na právě přidaných fotografiích. Má nejen fialový zobáček, ale i nožky a celé okolí misky, o podlaze ani nemluvě. Naštěstí je tam lino.

20.6.

Tak konečně vše okolo rekonstrukce plynu skončilo a já se dostávám k tomu, abych pokračovala v doplňování informací na těchto stránkách. Přidala jsem dvě témata, která připravuji - papouščí strom a co je třeba dělat, abychom doma měli spokojeného a zdravého papouščího kamaráda. Také začínáme s Amálkou zase cvičit.

26.5.

Amálka se naučila pár dalších slov. Poslední měsíc nebyla často venku moc dlouho, spíše víckrát za den a krátce. Dělali nám rekonstrukci plynu, takže velký hluk. Nechtěla jsem, aby se splašila a o něco si ublížila. Z časových důvodů jsme také ani moc necvičily, takže trošku "zvlčela". Ale přeci jen občas jsem klikr vytáhla, aby nezapomněla. Po pár kliknutích už věděla co a jak a reagovala velmi dobře. Dokončuje přepeřování a dokonce se šla i sama 2x vykoupat do své misky s vodou. Ale koupání postřikem pořád ještě nemá ráda.

8.5.

Amálka dostala novou hračku a hned se na ní málem uškrtila. Protože se ráda na všem houpe, přivázala jsem jí borovou šišku na delší provázek. Ale ona místo houpání do ní klovala, až jednou klovla hodně silně a milá šiška proletěla okolo její hlavy dokola, čímž se jí provázek, na kterém visela omotal kolem krku. Naštěstí je to již větší, inteligentnější papoušek, takže jakmile zjistila, že když se chce dostat od tohoto sevření dál, svírá jí to více, zůstala se držet velké hračky, která byla hned vedle a nesnažila se vzdalovat, jen se to snažila zobákem odstranít. Jakmile jsem viděla, že něco není v pořádku, čapla jsem nůžky a bidlo a podpíraje Amálku zespoda bidlem, odstřihla jsem šišku i s Amálkou. Ještě zbývalo přestřihnout smyčku na krku, což bylo trošku obtížnější, protože Amálka mi pořád chňapala po nůžkách. Ale podařilo se a přestřižený provázek jsem nůžkami jako pinzetou stáhla Amálce z krku. Poučení - šiška je příliš lehká na to, aby mohla v kleci viset na dlouhém provázku. Nyní jí je přivazuji na krátký provázek na bok klece, takže se jí nemůže omotat kolem hlavy.

8.4.

Amálka má nový strom. Sice tam ještě nemá hračky, ale musela jsem ji na něj pustit. Celé odpoledne mne sledovala jak ho zakotvuji v květináči a nadávala. Tak jsem ji tam dnes ještě pustila, také kvůli pár květům, které jsem tam nechala. Bohužel do půl hodiny byly všechny obrány.

7.4.

Dnes jsem Amálce přinesla novou větev na papouščí strom. Ten starý je už celý suchý. Nedaleko v parku ořezávali stromy, tak jsem se jich šla zeptat jestli mi mohou jednu větev z třešně uříznout menší, že bych si ji vzala pro papouška. Nic nenamítali, tak jsem si jednu větev přinesla domů. Sice to byla pěkná fuška umýt ji ve vaně, ale za hodinku jsem byla hotová. Ale ten binec...! Všude samé malé bílé lístečky, protože třešeň byla celá v květu. Pár květů tam Amálce nechám, ale musím to hned zítra vyměnit, aby jí moc nezvadly.

21.3.

                   

                                    

Amálce je 1 rok

                        

        

4.3.

Amálka se dnes bavila zajímavým způsbem, který mne velmi překvapil, ale ukazoval na to, že chápe oč se jedná. V kleci má pověšený takový velký spletenec, na kterém má zavěšené kousky dřívek, korály ze dřeva a občas jí tam zastrčím i větvičku. Dnes seděla na bidle vedle této hračky, najednou do ní kousla a hned řekla "nekousej", zase do ní kousla a řekla "nekousej" a tak pořád dokola asi půl minuty. Občas řekla "nekousej Amálko". Takže je jasné, že ví k čemu tato slova přiřadit. Připomnělo mi to jak si občas hrají děti třeba s plyšákem a najednou mu přísně řeknou to co slyší od rodičů, třeba "nezlob, to se nedělá, dostaneš na zadek" a podobně. Docela mně to překvapilo, ale tím se jen potvrzuje, že amazoňané jsou skutečně inteligentní.

2.3.

Udělala jsem Amálce nový držák na ovoce, protože ji mnohem víc baví, když ho může ukusovat, než když jí ho nakrájím do krmítka. Koupila jsem sice jehlici přímo pro tento účel dělanou, ale ta má na horním konci dřevěnou ozdobu, ve které je závit, do nějž se jehlice zašroubovává. Jenomže Amálka moc ráda vše okusuje, takže okousala i toto a závit neměl v čem držet. Takže jehlice, tedy její zbytky, putovala do koše a držák jsem udělala jen z drátu. Jen mám obavu, aby se někdy nezranila o horní konec, kterým se napichuje to ovoce. Musím vymyslet jek to zařídit, aby po okousání ovoce nezůstala ta špička trčet v kleci. Zatím to hlídám a jakmile je ovoce pryč, celý držák vyndavám.

21.2.

Konečně jsem dokončila kapitolu "Hygiena" a přidala pár fotek upravené Amálčiny klece v kuchyni, kde občas s námi přebývá. Amálčino nesrozumitelné brblání dnes konečně dostalo správný tvar - říká "pudeš ven Amálko?". To jí totiž říkám, když ji vyndavám z klece. Říkám jí to každý den, takže nyní se jí to podařilo opakovat. Stejně tak jí říkám každý den dobré ráno a dobrou noc, ale tato slovní spojení se jí asi moc nelíbí, protože je zatím neopakuje.

19.2.

Tento týden vypadlo Amálce pírko z křídla s červeným zbarvením. Je moc pěkné, tak jsem si ho schovala. Amálka je nyní trošku nervozní a nemá moc náladu na cvičení. Bude to tím přepeřováním. Taky počasí nestojí za nic, že ani já nemívám dobrou náladu. Raději Amálku nechávám být a necvičíme teď. Nemělo by to smysl. Zato mluvení nám jde. Říká další nová slova a něco si i drmolí, čemu není rozumět. Většinou pak začne říkat zase nové slovo.

28.1.

Dneska se Amálka nechala podrbat v kleci i na bříšku a dokonce i na bocích hlavičky, aniž by se po mně ohnala. Venku je to ještě pořád bláznivý "dravec", ale v kleci byla dnes jako vyměněná. Možná už ji začíná opouštět ta mláděcí kousací dravost. Nebo měla prostě jen dnes mazlivou náladu. Uvidíme zítra.

16.1.

Začala jsem s Amálkou cvičit s klikrem podle velmi zajímavých stránek. Některé věci dělám jinak, tedy přizpůsobuji si je povaze Amálky, ale základ je stejný. Chtěla jsem to zkusit už s mým minulým papouškem, ale hrozně se zvuku klikru bál, i když jsem koupila takový, kde se dá nastavit trochu hlasitost. Nyní jsem objevila klikr s lepším zvukem a Amálka se ho už nebojí. Ze začátku se ho trochu bála jen proto, že to byla nová věc. K těm je vždy chvíli nedůvěřivá. Doufám, že nám to půjde.

12.1.

Amálka už plně přepeřuje, takže všude létají zelená peříčka. Dnes jí vypadlo již i jedno velké pero, pravděpodobně z křídla. Je v této době trošku nevrlá, asi proto, že si musí nová rostoucí pírka pořád probírat, aby je vyloupla z obalu. Možná jí to i svědí. Snažím se jí častěji rosit, ale pořád se jí koupání nelíbí. Je vidět, že je z Česka a ne z tropů .

8.1.

Amálka dostala novou "občasnou" klec do kuchyně a moc se jí v ní líbí. Po mřížce lezla jen chvilinku a potom se šla hned najíst a rozkousat větvičku. Pak si s námi popovídala a poprala se s hračkou.