Jdi na obsah Jdi na menu
 


Aktuality 2013

 

pf-2014-amalka.jpg

 

 

11.12

Přidala jsem novou rubriku "videa". Zatím tam jsou dvě malá videa Amálky na jejím ptačím stromě.

6.12.

Koupila jsem Amálce zase novou hračku a trošku jí ty staré přeházela. Ke špalíčkové hračce jsem se zatím nedostala, i když větve mám již nařezané na špalíčky. Tak snad tento víkend. Amálka je veliký akrobat, pořád se točí kolem barevných provazů, které má na stromě, až si kolikrát myslím, že spadne. Drží se jen jednou nožičkou a visí tam. Pak se ale nějak dostane nahoru a okusuje strom. Když ji ale při tom chci vyfotit, tak je nahoře takovým fofrem, že to prostě nestačím. Pořád nemá ráda koupání stříkáním z rozprašovače. Tak ještě zkusím donést ze sklepa fontánku, kterou mívají naše psí holky v létě na pití, jestli by ji tohle nenalákalo. Začíná přepeřovat, tak by se koupat měla. Uvidíme jestli ji fontánka zláká.

23.11.

Amálka dostala nové bidýlko do voliéry a ještě jí dám nová bidla do klece v kuchyni. Samozřejmě hned okousala konec bidla. Také připravuji novou hračku, tak jsem jí do klece zavěsila krajový špalíček z větve, který nechci použít. Hned se na něj vrhla a řádně ho okousala. Nevím, jestli je to tou blížící se zimou (zítra se má značně ochladit), ale dnes byla Amálka hodně nervózní až vzteklá. Raději jsem ji nechala na pokoji, až jí to přejde. Dnes jsme tedy necvičily.

12.11.

Tak máme malý zádrhel, Amálka nechce příliš často chodit do přepravky, což je nutné, abych ji mohla přenést do klece v kuchyni. Takže ji nyní učím aby se nebála sedět na mé ruce, když s ní pochoduji. Zatim se mi podaří přejít s ní pokoj jednou a pak z ruky uletí. Tak to musíme trénovat, abych ji do kuchyně do klece mohla přenést na ruce. Dveře mezi pokoji necháváme zavřené, aby nebyl průvan, takže nemůže sama přiletět. Tak uvidíme za jak dlouho to zvládneme.

28.10.

Amálka má již konečně hotový stolek pod novou klec do kuchyně a již tam s námi jedno odpoledne byla. Ze začátku byla trošku vyjukaná, ale pak se i rozpovídala. Jen jsem ji tam musela přenést v přepravce, protože na ruce by se z nového prostředí asi splašila. Raději jsem to neriskovala. Amálka šla bez problémů do přepravky, ale na novém místě se z ní bála vylézt. Musela jsem si ji dát na ruku a honem šup do nové klece, kterou znala, protože jsem jí nechala asi týden klec v pokoji na stole naproti její voliéře. Každý den jsem jí dala na ruce dovnitř a dala jsem jí tam nějakou dobrotu. Takže se v kuchyni v kleci rychle rozkoukala a pustila se do papání. Nazpátek do pokoje šla zase v přepravce.

14.10.

Zítra by konečně měla dorazit nová klec pro Amálku, kterou dám do kuchyně, což je vlastně i náš obývák. Když odpoledne svačíme a díváme se na televizi, tak je Amálka v pokoji dlouho sama. Tak jí udělám bydleníčko i v kuchyni, aby tam mohla být s námi. Odpoledne se nevaří, tak by to mělo být v pohodě. Teď byla Amálka tak trošku "odstrčená", protože tu byli dělníci a neměla jsem na ni moc času. Abych stihla i pracovat, musela být zavřená ve své voliéře, protože puštěná mi chce pořád brát myš a klovat klávesnici a to bych nic neudělala. Teď už je ale skoro vše hotovo, tak budeme pokračovat ve cvičení. Na povel už Amálka umí přiletět, ale občas je tvrdohlavá a musím jí to říci víckrát, než se uráčí přiletět .

22.9.

Dnes jsem Amálce vygruntovala celou klec. Umyla jsem ji a vyměnila úplně všechnu podestýlku. Nevím jestli je to tím, že má voliéru větší, ale Alexandři Robíček a Čenda byli mnohem větší čuňátka. Amálka měla klec spíš hodně "zaprášenou" od svého ptačího pudru, který má mezi peřím. Také jsem Amálku vykoupala, tedy postřikovačem zcákala, protože sama se koupat nechce. Zkusila jsem jí dát velkou misku s vodou jako jsem to dávala Alexandrům i Korelám, ale nejevila zájem. Tak jsem ji musela vykoupat sama, což se jí značně nelíbilo a dávala to najevo takovým krákáním.

5.9.

Amálka se už nechává drbat na hlavičce, občas ji i sama nastaví na drbání. Ale nevydrží to dlouho, najednou jako když do ní střelí zvedne hlavu a hudruje . Je to prostě ještě mládě, které samo neví co vlastně chce. Pořád se pere s hračkami, je to legrace jí pozorovat. Ale je vysazená na počítač. Jakmile vidí, že začnu ťukat do klávesnice, tak hned přiletí a chce ji okusovat nebo kouše do myši, takže musím přestat pracovat a všechno schovat. Klávesnici mám naštěstí zajíždějící pod stůl, takže ta je schovaná hned, ale o podložku pod myší se s ní musím často prát, aby ji pustila a neokousala. Nevadilo by mi, že ji okouše, ale bojím se, aby to nespolkla a neublížila si tím. Je to prostě můj zelený ťuntík .

22.8.

Dnes mne Amálka nechala, abych ji podrbala na hlavičce . Dávala jsem jí semínka slunečnice a při tom jsem ji hladila po zobáčku. Pak jsem zkusila dát prst výš až na hlavičku a ona mne nechala. Dokonce hlavičku sklonila a já jí drbala chvilinku  hlavičku v týle. Vydržela to ale jen krátce. Pak mne nechala ještě jednou podrbat jen hlavičku. No a potom už nechtěla. Ale to nevadí. Je to veliký krok k našemu sbližování a Amálka je úžasná.

20.8.

Nová bidla už Amálka má a už je také poznamenala svým zobáčkem. Naštěstí to jsou velmi silné větve, takže nehrozí, že by je překousala. I když člověk nikdy neví .

5.8.

Dnes jsem s Amálkou cvičila doteky i mimo klec a jde jí to výborně.Více v kapitole "co už umíme". Amálka také dostane nové větve. Včerejší vichřice ulámala spoustu větví v nedalekém parku, takže jsem hned vzala velké nůžky na větve a přinesla 3 pěkné, silné. Akorát je to lípa, takže asi budou brzy ohlodány .

27.7.

Jsem již týden nemocná (chřipka) a tak chudinka Amálka musí být zavřená v kleci, abych ji nenakazila. Snažím se také moc se ke kleci nepřibližovat, jen jí vždy poklidím a dám papání a vodu. Naštěstí má dostatečně velkou klec a před svým "ulehnutím" jsem jí stačila nastříhat dostatek větviček, tak se má čím zabavit. Jen na sebe voláme, já z postele a ona z bidla v kleci. Už říká jasně "ahoj" a často je jí již celkem dobře rozumět i "Amálko", které si také často říká. Občas mám pocit, že zkouší říkat i "papáníčko", ale to je dlouhé slovo, to jí ještě nějakou chvíli potrvá, než se ho naučí zřetelně. Také se naučila štěkat jako naše mladší psí slečna. Jen doufám, že na sebe pak nebudou štěkat vzájemně .

28.6.

Začínáme s Amálkou cvičit. Dnes mi vydržela chvíli sedět na ruce, aniž by se pokoušela kousat. Také do přepravky se dnes sama odvážila. Má jí otevřenou postavenou na stole a když jde prozkoumávat stůl, tak se dostane až k ní. Uvnitř má nasypané zrní a kousky piškotu. Zatím šla vždy jen na kraj a sbírala na co dosáhla. Dnes si nejdříve stoupla jednou nohou do vchodu a pak se odvážila vlézt dovnitř. Když se nic nedělo, v klidu si vyjedla zrní a piškoty uvnitř a pak šla zase blbnout ven. Je to šikulka.

25.6.

Dneska se Amálka "vyráchala" v misce s vodou na pití. Když se tam začala koupat, tak jsem ji zkusila stříkat vodou z postřikovače, ale to se jí nelíbilo. Pak jsem musela odjet na poštu a když jsem se vrátila, byla Amálka úplně celá zráchaná. Hned jsem zavřela i okení ventilaci, aby nenastydla, truhlíček. Vyfotila jsem ji a fotka je přidaná do fotoalba.

19.6.

Amálka se seznámila s našima psíma holkama Lucinkou a Barunkou. Jsou to fenky maltézáčka. Nebojí se jich, ani na ně neútočí, což je velmi dobře.

18.6.

Amálka je doma . Dnes mi paní chovatelka přivezla Amálku. Je skutečně kouzelná a vůbec se nebojí. Normálně papá, čistí si peří, je prostě v pohodě. Přidala jsem pár prvních fotek Amálky, zatím jen v kleci. Prvních pár dnů musí zůstat v kleci, aby si okoukala okolí a zvykla na větve a hračky, které tam má. Z houpačky se jí už podařilo spadnout, ale stejně se o ni pořád zajímá. Velmi se jí líbí korkový špunt, který jí jde dobře kousat.

9.6.

Protože mi paní chovatelka co dokrmuje Amálku řekla, že příští týden by už Amálka mohla být u nás, tak jsem přes víkend dokončila přípravu klece a papouščího stromu. Udělala jsem z větví Amálce dvě bidla a ještě jednu větev na lezení. Také houpačku, u které jsem vyměnila soustružené bidýlko za bidýlko z větve a samozřejmě ještě dvě hračky. Podařilo se mi najít nádhernou velkou větev, ze které jsem udělala papouščí strom. Ještě ho musím ověsit hračkami a bude vše připraveno na příchod Amálky.

5.6.

Amálka je již úplně opeřená a začíná papat i zrníčka. Takže za týden nebo za 14 dní by již měla být u nás doma . Už se moc těším a připravuji jí bydleníčko. Samozřejmě také zabezpečuji všechny škvíry, kam by mohla při puštění zapadnout. Jsem zvědavá co na ní řeknou naše psí holky.

31.5.

Dnes byla testem DNA potvrzena samička. Je to prostřední mládě a její dva sourozenci jsou oba kluci - samečkové.

27.5.2013

Dnes jsem založila webové stránky mojí amazoňance, kterou mi ručně dokrmují chovatelé papoušků. Je to samička amazoňana modročelého a má dva sourozence. Všichni pěkně papají a rostou.